- Mfr. #:
- V48B24C250BL
- Description:
- DC DC CONVERTER 24V 250W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Style | Through Hole |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Commercial-Medical | Medical Commercial |
| Series | MINI |
| Type | Isolated Module |
| Product | Isolated |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Package-Case | 9-DIP Module |
| Voltage-Input-Max | 75V |
| Dimensions | 57.9 mm x 55.9 mm x 12.7 mm |
| Length | 57.9 mm |
| Width | 55.9 mm |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Min | 36V |
| Input-Voltage | 36 V to 75 V |
| Isolation-Voltage | 3 kV |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 250W |
| Output-Power | 250 W |
| Voltage-Output-1 | 24V |
| Output-Voltage-Channel-1 | 24 V |
| Size-Dimension | 2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm) |
| Height | 12.7 mm |
| Current-Output-Max | 10.42A |
| Output-Current-Channel-1 | 10.42 A |
| Package-Case-Size | 1/2 Brick |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.89 |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Operating-Temperature-Range | - 20 C to + 100 C |
| Voltage-Output-3 | - |
| Voltage-Output-2 | - |
More Information
We can supply Vicor Corporation V48B24C250BL, use the request quote form to request V48B24C250BL pirce, Vicor Corporation Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
V48B24C250BL Price & Stock
Vicor V48B24C250BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1102-1414-ND | 28 | 1526.10 | 1476.86 | 1329.17 | 1329.17 | 1329.17 | 2019-12-17T13:52:26Z |
| Mouser | 492-V48B24C250BL | - | 1953.48 | 1722.77 | 1486.30 | 1312.84 | 1312.84 | 2019-12-12T08:09:58Z |
| USComponent | V48B24C250BL | 123 | - | - | - | - | - | 2019-08-29T20:04:45Z |
| Dana Microsystems | V48B24C250BL | 392 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T03:40:52Z |
| Abacus Technologies | V48B24C250BL | 200 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | V48B24C250BL | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| SemiconductorPLUS | V48B24C250BL | Contact | - | - | - | - | - | 2016-12-28T19:16:53Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V48B24C250BL due to regional differences or acquisition. V48B24C250BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US