- Mfr. #:
- V48B24E250BG
- Description:
- DC DC CONVERTER 24V 250W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | MINI |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Package-Case | 9-DIP Module |
| Voltage-Input-Max | 75V |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Min | 36V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 250W |
| Voltage-Output-1 | 24V |
| Size-Dimension | 2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm) |
| Current-Output-Max | 10.42A |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.89 |
| Operating-Temperature | -10°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
V48B24E250BG Price & Stock
Vicor V48B24E250BG pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1102-5985-ND | 74 | 1347.78 | 1304.29 | 1304.29 | 1304.29 | 1304.29 | 2020-02-24T15:59:41Z |
| Mouser | 492-V48B24E250BG | 8 | 1725.21 | 1521.41 | 1403.03 | 1403.03 | 1403.03 | 2020-02-25T00:23:07Z |
| Ameya360 | V48B24E250BG | - | 1610.27 | 1610.27 | 1610.27 | 1610.27 | 1610.27 | 2020-02-21T09:37:43Z |
| North Star Micro | V48B24E250BG | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | V48B24E250BG | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V48B24E250BG due to regional differences or acquisition. V48B24E250BG may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US