- Mfr. #:
- V48B48T250BS3
- Description:
- DC DC CONVERTER 48V 250W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | MINI |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Package-Case | 9-DIP Module |
| Voltage-Input-Max | 75V |
| Current-Output-Max | 5.2A |
| Voltage-Output-1 | 48V |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Min | 36V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 250W |
| Size-Dimension | 2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm) |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.895 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: V48B48T250BS3 is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy V48B48T250BS3,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
V48B48T250BS3 Price & Stock
Vicor V48B48T250BS3 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V48B48T250BS3-ND | - | 1677.68 | 1677.68 | 1677.68 | 1677.68 | 1677.68 | 2020-02-14T18:00:26Z |
| Mouser | 492-V48B48T250BS3 | - | 2147.52 | 1893.88 | 1746.43 | 1746.43 | 1746.43 | 2020-02-18T01:01:20Z |
| C Plus Electronics | V48B48T250BS3 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | V48B48T250BS3 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V48B48T250BS3 due to regional differences or acquisition. V48B48T250BS3 may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US