- Mfr. #:
- V48C12C150BN
- Description:
- DC DC CONVERTER 12V 150W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Quarter Brick |
| Features | OVP, UVLO |
| Product Category | Module |
| Series | MICRO |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Input-Max | 75V |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Min | 36V |
| Size-Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm) |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 150W |
| Voltage-Output-1 | 12V |
| Current-Output-Max | 12.5A |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.88 |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: V48C12C150BN is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy V48C12C150BN,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
V48C12C150BN Price & Stock
Vicor V48C12C150BN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 492-V48C12C150BN | 3 | 1339.38 | 1181.19 | 1053.00 | 1053.00 | 1053.00 | 2019-11-12T00:04:50Z |
| Digi-Key | V48C12C150BN-ND | - | 1046.34 | 1046.34 | 1046.34 | 1046.34 | 1046.34 | 2019-11-12T13:34:26Z |
| North Star Micro | V48C12C150BN | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V48C12C150BN due to regional differences or acquisition. V48C12C150BN may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US