- Mfr. #:
- V48C15T75BL
- Description:
- DC DC CONVERTER 15V 75W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Quarter Brick |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | MICRO |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 75W |
| Voltage-Input-Max | 75V |
| Current-Output-Max | 5A |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Min | 36V |
| Size-Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm) |
| Voltage-Output-1 | 15V |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.886 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
V48C15T75BL is available at OMO Electronic.We can offer V48C15T75BL for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
V48C15T75BL Price & Stock
Vicor V48C15T75BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V48C15T75BL-ND | - | 1149.46 | 1149.46 | 1149.46 | 1149.46 | 1149.46 | 2020-01-23T23:05:36Z |
| Mouser | 492-V48C15T75BL | - | 1471.29 | 1297.54 | 1156.69 | 1156.69 | 1156.69 | 2020-01-25T00:05:22Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V48C15T75BL due to regional differences or acquisition. V48C15T75BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US