- Mfr. #:
- V48C28C150B
- Description:
- DC DC CONVERTER 28V 150W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Quarter Brick |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | MICRO |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Input-Max | 75V |
| Current-Output-Max | 5.36A |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Min | 36V |
| Voltage-Output-1 | 28V |
| Size-Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm) |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 150W |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.885 |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Request a quote V48C28C150B at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of V48C28C150B In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
V48C28C150B Price & Stock
Vicor V48C28C150B pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V48C28C150B-ND | - | 1037.83 | 1037.83 | 1037.83 | 1037.83 | 1037.83 | 2019-12-18T13:59:27Z |
| Mouser | 492-V48C28C150B | - | 1328.47 | 1171.58 | 1044.42 | 1044.42 | 1044.42 | 2019-12-18T23:07:13Z |
| Dana Microsystems | V48C28C150B | 1,633 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T03:40:52Z |
| C Plus Electronics | V48C28C150B | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | V48C28C150B | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V48C28C150B due to regional differences or acquisition. V48C28C150B may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US