- Mfr. #:
- V48C28C150BN
- Description:
- Isolated DC/DC Converters V48C28C150BN
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer: | Vicor |
|---|---|
| Brand: | Vicor |
| Series: | V48C |
| Package / Case: | Quarter Brick |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Product Category: | Isolated DC/DC Converters |
| Product Type: | Isolated DC-DC Converters |
| Product: | Isolated |
| Subcategory: | DC-DC Converter |
| Industry: | Commercial |
| Application: | Aerospace and Defense, ATE, Communications, Distributed Power, Medical |
| Dimensions: | 57.91 mm x 36.83 mm x 12.7 mm |
| Length: | 57.91 mm |
| Output Current-Channel 1: | 5.36 A |
| Width: | 36.83 mm |
| Input Voltage: | 36 VDC to 75 VDC |
| Isolation Voltage: | 3 kVrms |
| Output Voltage-Channel 1: | 28 VDC |
| Output Power: | 150 W |
| Height: | 12.7 mm |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Operating Temperature Range: | - 20 C to + 100 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
The price and lead time for V48C28C150BN depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
V48C28C150BN Price & Stock
Vicor V48C28C150BN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V48C28C150BN-ND | - | 1037.50 | 1037.50 | 1037.50 | 1037.50 | 1037.50 | 2020-02-07T15:59:58Z |
| Mouser | 492-V48C28C150BN | - | 1327.99 | 1171.16 | 1044.08 | 1044.08 | 1044.08 | 2020-02-07T21:39:29Z |
| Nexxon | V48C28C150BN | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | V48C28C150BN | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V48C28C150BN due to regional differences or acquisition. V48C28C150BN may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US