- Mfr. #:
- V48C2C50BL
- Description:
- DC DC CONVERTER 2V 50W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Quarter Brick |
| Features | OVP, UVLO |
| Product Category | Module |
| Series | MICRO |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Input-Max | 75V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 50W |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Min | 36V |
| Voltage-Output-1 | 2V |
| Current-Output-Max | 25A |
| Size-Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm) |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.77 |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
We can supply Vicor Corporation V48C2C50BL, use the request quote form to request V48C2C50BL pirce, Vicor Corporation Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
V48C2C50BL Price & Stock
Vicor V48C2C50BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V48C2C50BL-ND | - | 1139.39 | 1139.39 | 1139.39 | 1139.39 | 1139.39 | 2019-12-30T13:58:02Z |
| Mouser | 492-V48C2C50BL | - | 1458.45 | 1286.15 | 1146.55 | 1146.55 | 1146.55 | 2019-12-30T22:07:02Z |
| USComponent | V48C2C50BL | 110 | - | - | - | - | - | 2019-08-29T20:04:45Z |
| Dana Microsystems | V48C2C50BL | 1,896 | - | - | - | - | - | 2019-12-31T02:31:16Z |
| North Star Micro | V48C2C50BL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V48C2C50BL due to regional differences or acquisition. V48C2C50BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US