- Mfr. #:
- V48C3V3C75B
- Description:
- DC DC CONVERTER 3.3V 75W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Quarter Brick |
| Features | OVP, UVLO |
| Product Category | Module |
| Series | MICRO |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Packaging | Bulk |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 75W |
| Voltage-Input-Max | 75V |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Min | 36V |
| Voltage-Output-1 | 3.3V |
| Current-Output-Max | 22.7A |
| Size-Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.54" H (57.9mm x 36.8mm x 13.7mm) |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.815 |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
parts# V48C3V3C75B is available at OMO Electronic, see description of V48C3V3C75B as below .
use the request quote form to request V48C3V3C75B price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for V48C3V3C75B depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
V48C3V3C75B Price & Stock
Vicor V48C3V3C75B pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V48C3V3C75B-ND | - | 1048.50 | 1048.50 | 1048.50 | 1048.50 | 1048.50 | 2020-05-04T13:00:03Z |
| USComponent | V48C3V3C75B | 98 | - | - | - | - | - | 2020-04-27T15:13:37Z |
| TransparentC | V48C3V3C75B | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | V48C3V3C75B | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V48C3V3C75B due to regional differences or acquisition. V48C3V3C75B may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US