- Mfr. #:
- V48C3V3M75BL
- Description:
- Isolated DC/DC Converters V48C3V3M75BL
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer: | Vicor |
|---|---|
| Brand: | Vicor |
| Series: | V48C |
| Package / Case: | Quarter Brick |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Product Category: | Isolated DC/DC Converters |
| Product Type: | Isolated DC-DC Converters |
| Product: | Isolated |
| Subcategory: | DC-DC Converter |
| Industry: | Commercial |
| Application: | Aerospace and Defense, ATE, Communications, Distributed Power, Medical |
| Output Power: | 75 W |
| Dimensions: | 57.91 mm x 36.83 mm x 12.7 mm |
| Length: | 57.91 mm |
| Width: | 36.83 mm |
| Input Voltage: | 36 VDC to 75 VDC |
| Output Voltage-Channel 1: | 3.3 VDC |
| Isolation Voltage: | 3 kVrms |
| Output Current-Channel 1: | 22.7 A |
| Height: | 12.7 mm |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 100 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
V48C3V3M75BL Price & Stock
Vicor V48C3V3M75BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V48C3V3M75BL-ND | - | 2735.98 | 2735.98 | 2735.98 | 2735.98 | 2735.98 | 2020-02-11T16:36:00Z |
| Mouser | 492-V48C3V3M75BL | - | 3619.00 | 2854.45 | 2471.47 | 2471.47 | 2471.47 | 2020-02-12T22:03:18Z |
| Dana Microsystems | V48C3V3M75BL | 1,933 | - | - | - | - | - | 2020-02-01T16:08:41Z |
| North Star Micro | V48C3V3M75BL | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V48C3V3M75BL due to regional differences or acquisition. V48C3V3M75BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US