- Mfr. #:
- V48C48M150BL
- Description:
- DC DC CONVERTER 48V 150W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Quarter Brick |
| Features | OVP, UVLO |
| Product Category | Module |
| Series | MICRO |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Input-Max | 75V |
| Voltage-Output-1 | 48V |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Min | 36V |
| Current-Output-Max | 3.13A |
| Size-Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm) |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 150W |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.89 |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Part No. V48C48M150BL is now available at OMO. Request a quote of V48C48M150BL please use the request quote or email us a RFQ.
V48C48M150BL Price & Stock
Vicor V48C48M150BL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V48C48M150BL-ND | - | 2762.94 | 2762.94 | 2762.94 | 2762.94 | 2762.94 | 2020-03-08T12:59:26Z |
| Mouser | 492-V48C48M150BL | - | 3654.62 | 2882.55 | 2882.55 | 2882.55 | 2882.55 | 2020-03-06T23:28:26Z |
| Quest | V48C48M150BL | 31 | 3124.08 | 2707.54 | 2499.26 | 2499.26 | 2499.26 | 2020-03-07T11:22:51Z |
| Dana Microsystems | V48C48M150BL | 15,000 | - | - | - | - | - | 2020-02-26T04:50:47Z |
| Classic Components | V48C48M150BL | 30 | - | - | - | - | - | 2020-03-07T00:33:00Z |
| Nexxon | V48C48M150BL | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | V48C48M150BL | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V48C48M150BL due to regional differences or acquisition. V48C48M150BL may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US