- Mfr. #:
- V48C5C50BL2
- Description:
- DC DC CONVERTER 5V 50W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Quarter Brick |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | MICRO |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Voltage-Input-Max | 75V |
| Voltage-Output-1 | 5V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 50W |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Min | 36V |
| Size-Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm) |
| Current-Output-Max | 10A |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.845 |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
V48C5C50BL2 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
V48C5C50BL2 Price & Stock
Mitsubishi V48C5C50BL2 pricing and available inventory.
Alternate Names
Mitsubishi has several brands around the world that may have alternate names for V48C5C50BL2 due to regional differences or acquisition. V48C5C50BL2 may also be known as the following names:
- MIT
- MITS
- MITSU
- MITSUBIS
- MITSUBISH
- MITSUB
- Mitsubishi Electric
- MITSUBI
- MTS
- MITSUBSHI
- MISUBISHI
- MITSH
- Mitsubishi Electronics
- MITSIBUSHI
- MISTUBISHI
- Mitsubishi Semiconductor
- KCK
- MITSUBISHI ELECTRIC CORP
- MITSUBISI
- MITSBUSHI
- Mitsubishi Materials Corporation
- MITSUBISHI (UNI-BALL)
- MITSIBISHI
- Mitsubishi Cable Industries Lt
- MMC