- Mfr. #:
- V48C5C75BL2
- Description:
- DC DC CONVERTER 5V 75W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vicor Corporation |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Quarter Brick |
| Features | OVP, UVLO |
| Series | MICRO |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 75W |
| Voltage-Input-Max | 75V |
| Voltage-Output-1 | 5V |
| Voltage-Isolation | 3kV (3000V) |
| Voltage-Input-Min | 36V |
| Size-Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm) |
| Current-Output-Max | 15A |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.83 |
| Operating-Temperature | -20°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of V48C5C75BL2 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
V48C5C75BL2 Price & Stock
Vicor V48C5C75BL2 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V48C5C75BL2-ND | - | 1101.09 | 1101.09 | 1101.09 | 1101.09 | 1101.09 | 2020-04-17T13:05:08Z |
| North Star Micro | V48C5C75BL2 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vicor has several brands around the world that may have alternate names for V48C5C75BL2 due to regional differences or acquisition. V48C5C75BL2 may also be known as the following names:
- VIC
- VICOR CORPORATION
- VICOR CORP
- LORAIN
- VICR
- Vicor Industries Inc
- VICOR - US