- Mfr. #:
- VOM618T
- Description:
- OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Opto Division |
|---|---|
| Output-Type | Transistor |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Product Category | Optoisolators - Transistor, Photovoltaic Output |
| Input-Type | DC |
| Voltage-Output-Max | 80V |
| Turn-On-Turn-Off-Time-Typ | 6μs, 5.5μs |
| Current-Transfer-Ratio-Max | 600% @ 1mA |
| Current-DC-Forward-If-Max | 50mA |
| Current-Output-Channel | 50mA |
| Current-Transfer-Ratio-Min | 50% @ 1mA |
| Vce-Saturation-Max | 400mV |
| Package-Case | 4-SMD, Gull Wing |
| Voltage-Isolation | 3750Vrms |
| Rise-Fall-Time-Typ | 3.5μs, 5μs |
| Voltage-Forward-Vf-Typ | 1.1V |
| Number-of-Channels | 1 |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 100°C |
| Series | - |
| Supplier-Device-Package | * |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: VOM618T is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy VOM618T,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
VOM618T Price & Stock
Vishay Semiconductor VOM618T pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | VOM618T-ND | - | - | - | - | - | 1.66 | 2020-02-06T17:27:51Z |
| Nexxon | VOM618T | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | VOM618T | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vishay Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for VOM618T due to regional differences or acquisition. VOM618T may also be known as the following names:
- GENERAL SEMICONDUCTOR
- VISHAY GENERAL SEMICONDUCTOR
- GEN SEMI
- Vishay Semiconductor Diodes Division
- VISHAY SEMICONDUCTORS
- Vishay Semiconductor Opto Division
- General Semiconductor / Vishay
- VishaySem
- VISHAY - GENERAL SEMI
- VISHAY SEMI
- GEN SEMI/VISHAY
- VISHAY/GENERAL SEMICONDUCT0R
- VISHAY SE
- VISHAY SEMICONDUCTOR DIOD
- VISHAY SEMICONDUCTOR PDD
- VISHAYSEMICOND
- VISHAY SEMICONDUCTOR SSP OPTO
- VISHAY SEMICONDUCTOR ITALIANA
- Vishay General Semiconductors