- Mfr. #:
- 74HC191PW,118
- Description:
- Counter ICs SYNC BIN U/D COUNTER
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up/Down |
| Package / Case: | TSSOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Brand: | Nexperia |
| Logic Family: | HC |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Part # Aliases: | 74HC191PW-T |
| Length: | 5.1 mm |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Width: | 4.5 mm |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Height: | 0.95 mm |
| Unit Weight: | 0.006102 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
We can supply Nexperia 74HC191PW,118, use the request quote form to request 74HC191PW,118 pirce, Nexperia Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
74HC191PW,118 Price & Stock
Nexperia 74HC191PW,118 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 771-HC191PW118 | 1,485 | 4.82 | 4.05 | 2.47 | 1.90 | 1.52 | 2019-12-18T23:10:48Z |
| Arrow Electronics | 74HC191PW,118 | 1,711 | 4.13 | 3.55 | 2.27 | 1.74 | 1.74 | 2019-12-18T23:10:48Z |
| Digi-Key | 74HC191PW,118-ND | - | - | - | - | - | 1.74 | 2020-01-13T13:58:39Z |
| Verical | 74HC191PW,118 | 1,711 | - | - | 4.13 | 4.13 | 4.13 | 2020-01-14T18:01:40Z |
| Avnet | 74HC191PW,118 | - | - | - | - | - | 1.77 | 2020-01-15T05:20:58Z |
| Avnet Europe | 74HC191PW,118 | 2,500 | - | - | - | - | 1.39 | 2020-01-15T08:30:01Z |
| LTL Group | 4617479 | 1,150 | - | - | - | - | - | 2020-01-14T06:10:10Z |
| Classic Components | 74HC191PW,118 | 1,925 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| GreenTree Electronics | 74HC191PW118 | 2,500 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| North Star Micro | 74HC191PW,118 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for 74HC191PW,118 due to regional differences or acquisition. 74HC191PW,118 may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- 74HC191PW,118 Nexperia | Mouser
- 74HC191PW,118 Nexperia Counter ICs SYNC BIN U/D COUNTER datasheet, inventory, & pricing.
- Search results for: 74HC191PW,118 Nexperia – Mouser
- Nexperia 74HC191PW,118 are available at Mouser Electronics. Mouser offers inventory, pricing, & datasheets for Nexperia 74HC191PW,118.
- 74HC191PW,118 Nexperia USA Inc. | Integrated ... - Digikey
- Order today, ships today. 74HC191PW,118 – Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-TSSOP from Nexperia USA Inc.. Pricing and ...
- 74HC191PW,118 Nexperia USA Inc. | Integrated Circuits ... - Digikey
- Order today, ships today. 74HC191PW,118 – Counter IC Element Bit from Nexperia USA Inc.. Pricing and Availability on millions of electronic components from ...
- Counter ICs SYNC BIN U/D COUNTER Pack of 100 ...
- Counter ICs SYNC BIN U/D COUNTER Pack of 100 (74HC191PW, 118) - - Amazon.com.
- 74HC191PW,118 - Nexperia - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Nexperia 74HC191PW,118 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Nexperia 74HC191PW,118.
- 74HC191 - Presettable synchronous 4-bit binary up/down ...
- Reel 13" Q1/T1, Active, HC191, 74HC191DB,118 ( 9351 886 00118 ). Bulk Pack, Active, HC191, 74HC191DB,112 ( 9351 886 00112 ). 74HC191PW, TSSOP16
- 74HC191PW,118 - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- UTSOURCE provides 74HC191PW,118 with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide 74HC191PW ...
- 74HC191PW,118 rafeindadreifingaraðili | Nexperia | Ariat ...
- 74HC191PW,118 eru nýir og frumlegir á lager, Finndu 74HC191PW,118 rafeindabúnaðarbirgðir, gagnablað, birgða og verð á Ariat-Tech.com á netinu, pantaðu ...
- 74HC191PW,118 | Nexperia 74HC191PW,118 Stock e wātea ...
- 74HC191PW,118 | Nexperia 74HC191PW,118 | 478772 nga waahi Kei te wātea i Infinity-Electronic.hk. Hokona 74HC191PW,118 mai i te kaitautoko o nga ...