- Mfr. #:
- CD4020BPW
- Description:
- Counter ICs CMOS 14-St Ripple- Carry Binary
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | TSSOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD4020B |
| Logic Family: | CD4000 |
| Counter Type: | Binary |
| Factory Pack Quantity: | 90 |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 18 V |
| Number of Bits: | 12 bit |
| Unit Weight: | 0.002183 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 1.5 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of CD4020BPW at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
CD4020BPW Price & Stock
Texas Instruments CD4020BPW pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-32873-5-ND | 385 | 3.47 | 2.97 | 2.22 | 1.35 | 1.15 | 2020-01-07T13:48:20Z |
| Rochester Electronics | CD4020BPW | 11,426 | 1.25 | 1.25 | 1.11 | 1.04 | 1.04 | 2020-01-07T09:50:49Z |
| Texas Instruments | CD4020BPW | 1,080 | 2.85 | 2.50 | 1.94 | 0.903 | 0.903 | 2020-01-07T02:03:16Z |
| Mouser | 595-CD4020BPW | 912 | 3.47 | 2.86 | 1.74 | 1.35 | 1.07 | 2019-12-18T12:31:34Z |
| Verical | CD4020BPW | 1,080 | - | - | - | - | 1.08 | 2020-01-06T18:28:56Z |
| Avnet | CD4020BPW | - | - | - | - | - | 1.09 | 2020-01-07T02:23:59Z |
| Avnet Europe | CD4020BPW | - | - | - | 2.03 | 1.40 | 1.40 | 2020-01-07T08:30:39Z |
| LTL Group | 4709861 | 763 | - | - | - | - | - | 2020-01-06T07:01:17Z |
| Florida Circuit | CD4020BPW | 500 | - | - | - | - | - | 2019-12-04T13:04:18Z |
| Classic Components | CD4020BPW | 2,218 | - | - | - | - | - | 2020-01-03T22:37:29Z |
| Nexxon | CD4020BPW | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | CD4020BPW | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | CD4020BPW | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD4020BPW due to regional differences or acquisition. CD4020BPW may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD4020BPW | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the CD4020BPW from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- CD4020BPW Texas Instruments | Mouser
- CD4020BPW Texas Instruments Counter ICs CMOS 14-St Ripple- Carry Binary datasheet, inventory, & pricing.
- CD4020BPW Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD4020BPW – Counter IC Binary Counter Element Bit Negative Edge 16-TSSOP from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- CD4020BPW datasheet - ti CD4020B, CMOS 14-Stage Ripple ...
- CD4020BPW ti CD4020B, CMOS 14-Stage Ripple-carry Binary Counter/divider Data sheet acquired from Harris Semiconductor SCHS030C Revised July 2003.
- Rochester Electronics (en-US) : Part CD4020BPW
- CD4020BPW. Qty In Stock: 11,426. Manufacturer: Texas Instruments. Category: Counters. Description: CD4020B CMOS 14-Stage Ripple-Carry Binary Counter/ ...
- CD4020BPW Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- CMOS RIPPLE-CARRY BINARY COUNTER DIVIDERS, CD4020BPW datasheet, CD4020BPW circuit, CD4020BPW data sheet : TI, alldatasheet, datasheet, ...
- CD4020BPW - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments CD4020BPW Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD4020BPW Texas Instruments - Datasheet PDF, Prices ...
- Nov 8, 2020 — Download the CD4020BPW datasheet from Texas Instruments. CMOS 14-Stage ipple-Carry Binary Counter/Divider 16-TSSOP -55 to 125.
- CD4020BPW - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- UTSOURCE provides CD4020BPW with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide CD4020BPW ...