- Mfr. #:
- 74HC4017D,652
- Description:
- Counter ICs 5ST JOHNSON COUNTER
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | SO-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Brand: | Nexperia |
| Product Type: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Part # Aliases: | 74HC4017D |
| Logic Family: | 74HC |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Number of Bits: | 5 bit |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Unit Weight: | 0.007079 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: 74HC4017D,652 is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy 74HC4017D,652,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
74HC4017D,652 Price & Stock
Nexperia 74HC4017D,652 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1727-2802-ND | 1,719 | 4.93 | 4.35 | 3.34 | 2.11 | 1.78 | 2019-12-03T14:05:12Z |
| Rochester Electronics | 74HC4017D,652 | 4,000 | 2.11 | 2.11 | 1.88 | 1.72 | 1.72 | 2019-12-04T09:54:26Z |
| RS Components | 7812822 | 175 | - | - | 3.04 | 2.28 | 2.28 | 2019-12-02T13:21:31Z |
| RS Components | 1460374 | - | - | - | 2.98 | 2.98 | 2.98 | 2019-12-02T13:21:31Z |
| Mouser | 771-HC4017D652 | 1,488 | 4.85 | 4.09 | 2.65 | 2.11 | 1.72 | 2019-12-02T23:58:26Z |
| Arrow Electronics | 74HC4017D,652 | 27,317 | 3.63 | 3.25 | 2.41 | 1.84 | 1.58 | 2019-12-03T16:20:29Z |
| Avnet | 74HC4017D | - | - | - | - | - | - | 2019-12-04T02:48:28Z |
| Avnet | 74HC4017D652 | - | - | - | - | - | - | 2019-12-04T02:48:28Z |
| Avnet | 74HC4017D,652 | - | - | - | - | - | 1.91 | 2019-12-04T02:48:28Z |
| Newark | 71R2456 | 622 | 4.85 | 4.09 | 2.65 | 2.11 | 1.72 | 2019-12-03T17:04:36Z |
| Newark | 29AC1126 | - | 5.20 | 4.42 | 2.94 | 2.36 | 1.97 | 2019-12-03T17:04:36Z |
| Avnet Europe | 74HC4017D,652 | 3,919 | - | - | 2.53 | 1.87 | 1.87 | 2019-12-04T08:48:05Z |
| Ameya360 | 74HC4017D,652 | 4,000 | - | - | - | 1.67 | 1.67 | 2019-11-28T07:38:38Z |
| NAC Semi | XSKDRABV0015863 | 6,119 | - | - | - | - | 2.07 | 2019-12-03T22:23:29Z |
| NAC Semi | XSFP00000081314 | 3,200 | - | - | - | 1.77 | 1.65 | 2019-12-03T22:23:29Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0001010 | 2,050 | - | - | - | - | 2.29 | 2019-12-03T22:23:29Z |
| Sourceability | 74HC4017D,652 | 5,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-26T18:50:02Z |
| LTL Group | 5953871 | 3,200 | - | - | - | - | - | 2019-12-02T05:01:09Z |
| Classic Components | 74HC4017D,652 | 7,200 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Quest | 74HC4017D,652 | - | - | - | - | - | - | 2019-12-04T11:14:49Z |
| North Star Micro | 74HC4017D,652 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for 74HC4017D,652 due to regional differences or acquisition. 74HC4017D,652 may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- 74HC4017D,652 Nexperia | Mouser
- 74HC4017D,652 Nexperia Counter ICs 5ST JOHNSON COUNTER datasheet, inventory, & pricing.
- Johnson decade counter with 10 decoded outputs - Nexperia
- Jul 1, 2020 — 74HC4017D. 74HCT4017D. -40 °C to +125 °C. SO16 plastic small outline package; 16 leads; body width 3.9 mm. SOT109-1. 74HC4017DB.
- 74HC4017D - Johnson decade counter with 10 decoded ...
- 74HC4017D - The 74HC4017; 74HCT4017 is a 5-stage Johnson decade counter with 10 decoded outputs (Q0 to Q9), an output from the ... 74HC4017D,652
- 74HC4017D,652 - NEXPERIA - Counter, Decade, HC Family
- Buy NEXPERIA 74HC4017D,652 online at Newark. Buy your 74HC4017D,652 from an authorized NEXPERIA distributor.
- 74HC4017D,652 Nexperia USA Inc. | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. 74HC4017D,652 – Counter IC Element Bit from Nexperia USA Inc.. Pricing and Availability on millions of electronic components from ...
- 74HC4017D,652 in Tube by Nexperia | A/HC/T | Future ...
- Buy Nexperia 74HC4017D,652 in Tube. 74HC Series 6 V Johnson Decade Counter with 10 Decoded Outputs - SOIC-16 from Future Electronics.
- 74HC4017D,652 | NEXPERIA | NAC Semi
- 74HC4017D,652 | NEXPERIA. NEXPERIA 74HC4017D,652. 74HC Series 6 V Johnson Decade Counter with 10 Decoded Outputs - SOIC-16. Ordering Info.
- 74HC4017D,652 | Nexperia 74HC4017D,652 10-stage ...
- Buy Nexperia 74HC4017D,652 10-stage Decade Counter, Up Counter, , Uni-Directional, 16-Pin SOIC 74HC4017D,652 or other Counter ICs online from RS for ...
- 74HC4017D,652 Nexperia - Counters - Distributors, Price ...
- Find the best pricing for Nexperia 74HC4017D,652 by comparing bulk discounts from 10 distributors. Octopart is the world's source for 74HC4017D,652 ...
- NXP 74HC4017D,652 | Upverter
- 74HC4017D,652. Temperature Range High. +125°C. Manufacturer. NXP. Temperature Range Low. -40°C. Description. Johnson decade counter with 10 ...