- Mfr. #:
- CD4510BNSR
- Description:
- Counter ICs BCD Presettable UpDn
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up/Down |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Counting Method: | Synchronous |
| Package / Case: | SO-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD4510B |
| Logic Family: | CD4000 |
| Pd - Power Dissipation: | 500 mW (1/2 W) |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Output Voltage: | 3.0 V to 18 V |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 18 V |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Unit Weight: | 0.007079 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Input Voltage: | - 0.5 V to + 0.5 V |
| Output Current: | +/- 1.5 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
We can supply Texas Instruments CD4510BNSR, use the request quote form to request CD4510BNSR pirce, Texas Instruments Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
CD4510BNSR Price & Stock
Texas Instruments CD4510BNSR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-14152-1-ND | 1,110 | 0.721 | 0.621 | 0.464 | 0.281 | 0.281 | 2020-03-03T14:11:33Z |
| Digi-Key | 296-14152-6-ND | 1,110 | 0.721 | 0.621 | 0.464 | 0.281 | 0.281 | 2020-03-03T14:11:33Z |
| Digi-Key | 296-14152-2-ND | - | - | - | - | - | 0.217 | 2020-03-03T14:11:33Z |
| Texas Instruments | CD4510BNSR | 6,376 | 0.457 | 0.457 | 0.388 | 0.166 | 0.166 | 2020-03-03T02:03:13Z |
| Mouser | 595-CD4510BNSR | 1,101 | 0.707 | 0.579 | 0.355 | 0.274 | 0.216 | 2020-03-03T00:15:16Z |
| Verical | CD4510BNSR | 4,000 | - | - | - | - | 0.216 | 2020-03-03T17:49:23Z |
| Avnet | CD4510BNSR | - | - | - | - | - | 0.222 | 2020-03-03T02:23:07Z |
| Farnell | 2407118 | 601 | - | 0.551 | 0.320 | 0.211 | 0.187 | 2020-03-03T03:11:53Z |
| Farnell | 2407118RL | - | - | - | - | 0.211 | 0.187 | 2020-03-03T03:11:53Z |
| Avnet Europe | CD4510BNSR | - | - | - | - | - | 0.362 | 2020-03-03T08:12:42Z |
| LTL Group | 4710689 | 444 | - | - | - | - | - | 2020-03-02T01:51:57Z |
| Classic Components | CD4510BNSR | 3,080 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T00:54:13Z |
| Dana Microsystems | CD4510BNSR | 474 | - | - | - | - | - | 2020-02-26T04:50:47Z |
| Sierra IC | CD4510BNSR | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | CD4510BNSR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD4510BNSR due to regional differences or acquisition. CD4510BNSR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD4510BNSR Texas Instruments | Mouser
- CD4510BNSR Texas Instruments Counter ICs BCD Presettable UpDn datasheet, inventory, & pricing.
- CD4510BNSR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the CD4510BNSR from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- CD4510BNSR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD4510BNSR – Counter IC BCD Counter Element Bit Positive Edge 16-SO from Texas Instruments. Pricing and Availability on millions ...
- CD4510BNSR by Texas Instruments | Counter Shift Registers ...
- Buy CD4510BNSR with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Counter Shift Registers.
- CD4510BNSR datasheet - ti CD4510B, CMOS Presettable ...
- CD4510BNSR ti CD4510B, CMOS Presettable BCD Up/down Counter Data sheet acquired from Harris Semiconductor SCHS071B Revised July 2003.
- CD4510BNSR from Texas Instruments - Electronics Datasheets
- Distributor, SKU, Stock, Cost. Digi-Key, 296-14152-1-ND, 986, $0.51, Buy. Texas Instruments, CD4510BNSR, 8376, $0.33, Buy. Mouser Electronics, 595- ...
- CD4510BNSR Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- CMOS PRESETTABLE UP/DOWN COUNTERS, CD4510BNSR datasheet, CD4510BNSR circuit, CD4510BNSR data sheet : TI, alldatasheet, datasheet, ...
- CD4510BNSR footprint & symbol by Texas Instruments ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the CD4510BNSR by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, Eagle, ...
- CD4510BNSR . Texas Instruments, BCD Up / Down Counter, 11 ...
- Buy CD4510BNSR . - Texas Instruments - BCD Up / Down Counter, 11 MHz, 3 V to 18 V, SOIC-16. Farnell offers fast quotes, same day dispatch, fast delivery, ...
- CD4510BNSR Datasheet(PDF) - Texas Instruments, Cmos ...
- Cmos Presettable Up/Down Counters, CD4510BNSR datasheet, CD4510BNSR circuit, CD4510BNSR data sheet : TI1, alldatasheet, datasheet, Datasheet ...