- Mfr. #:
- 74HC4017DB,118
- Description:
- Counter ICs 5-STAGE JOHNSON
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Package / Case: | SSOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Brand: | Nexperia |
| Logic Family: | HC |
| Counter Type: | Decade |
| Function: | Counter/Divider |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Part # Aliases: | 74HC4017DB-T |
| Length: | 6.4 mm |
| Width: | 5.4 mm |
| Number of Bits: | 5 bit |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Height: | 1.8 mm |
| Unit Weight: | 0.004586 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
74HC4017DB,118 is available at OMO Electronic.We can offer 74HC4017DB,118 for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
74HC4017DB,118 Price & Stock
Nexperia 74HC4017DB,118 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | 74HC4017DB,118 | 3,981 | 2.94 | 2.94 | 2.80 | 2.73 | 2.73 | 2020-02-29T09:57:11Z |
| Digi-Key | 74HC4017DB,118-ND | - | - | - | - | - | 2.82 | 2020-03-02T14:01:37Z |
| Avnet | 74HC4017DB,118 | - | - | - | - | 2.89 | 2.68 | 2020-02-29T04:03:43Z |
| Avnet | 74HC4017DB118 | - | - | - | - | - | - | 2020-02-29T04:03:43Z |
| Avnet Europe | 74HC4017DB,118 | - | - | - | - | - | - | 2020-03-02T07:43:45Z |
| LTL Group | 4617956 | 775 | - | - | - | - | - | 2020-03-02T01:51:57Z |
| North Star Micro | 74HC4017DB,118 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | 74HC4017DB,118 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for 74HC4017DB,118 due to regional differences or acquisition. 74HC4017DB,118 may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- 74HC4017DB,118 Nexperia | Mouser
- 74HC4017DB,118 Nexperia Counter ICs 5-STAGE JOHNSON datasheet, inventory, & pricing.
- 74HC4017DB,118 Nexperia USA Inc. | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. 74HC4017DB,118 – Counter IC Element Bit from Nexperia USA Inc.. Pricing and Availability on millions of electronic components from ...
- 74HC4017DB - Johnson decade counter with 10 ... - Nexperia
- 74HC4017DB - The 74HC4017; 74HCT4017 is a 5-stage Johnson decade counter with 10 decoded outputs (Q0 to Q9), an output from the most significant ...
- 74HC4017DB - Johnson decade counter with 10 ... - Nexperia
- 74HC4017DB - The 74HC4017; 74HCT4017 is a 5-stage Johnson decade counter with 10 decoded outputs ... NRND, 74HC4017DB,118, 74HC4017DB, 1, 1 ...
- 74HC4017DB,118 datasheet - Specifications: Counter Type ...
- 74HC4017DB,118 Specifications: Counter Type: Ring ; Counter Category: Synchronous ; Counter Direction: UP ; Supply Voltage: 5V, 6 ; Package Type: SOP, ...
- 74HC4017DB,118 - Nexperia - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Nexperia 74HC4017DB,118 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Nexperia 74HC4017DB,118.
- Parts Similar to Nexperia 74HC4017DB,118 | TrustedParts.com
- Parts similar to Nexperia 74HC4017DB,118 from Authorized Distributors at TrustedParts.com.
- 74HC4017DB,118 - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- UTSOURCE provides 74HC4017DB,118 with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide 74HC4017DB ...
- 74HC4017DB,118 search results | SnapEDA | SnapEDA
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for 74HC4017DB,118. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, Eagle, KiCad & Pulsonix.
- 74HC4017DB,118 | Nexperia 74HC4017DB,118 Stærð laus ...
- 74HC4017DB,118 | Nexperia 74HC4017DB,118 | 240250 einingar Availability í boði á Infinity-Electronic.hk. Kaupa 74HC4017DB,118 frá stærsta og ört vaxandi ...