- Mfr. #:
- SN74LS390D
- Description:
- Counter ICs Dual 4bit Decade
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Series: | SN74LS390 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Logic Family: | LS |
| Counter Type: | Decade |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Output Current: | 8 mA/- 0.4 mA |
| Factory Pack Quantity: | 40 |
| Operating Supply Voltage: | 4.75 V to 5.25 V |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
Part No. SN74LS390D is now available at OMO. Request a quote of SN74LS390D please use the request quote or email us a RFQ.
SN74LS390D Price & Stock
Texas Instruments SN74LS390D pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-34004-5-ND | 323 | 11.57 | 10.39 | 8.35 | 5.68 | 5.09 | 2020-01-13T13:58:39Z |
| Rochester Electronics | SN74LS390D | 2,640 | 6.41 | 6.41 | 5.72 | 5.17 | 5.17 | 2020-01-15T09:50:55Z |
| Texas Instruments | SN74LS390D | 4,000 | 10.54 | 9.44 | 7.64 | 4.48 | 4.48 | 2020-01-16T02:03:25Z |
| Mouser | 595-SN74LS390D | 433 | 11.57 | 9.85 | 7.85 | 5.69 | 5.30 | 2020-01-15T23:31:50Z |
| Arrow Electronics | SN74LS390D | 95 | 10.84 | 9.41 | 7.67 | 5.48 | 5.48 | 2020-01-15T16:01:16Z |
| Verical | SN74LS390D | 95 | - | 10.84 | 10.84 | 10.84 | 10.84 | 2020-01-15T17:55:14Z |
| Avnet | SN74LS390D | - | - | - | - | 5.38 | 5.05 | 2020-01-16T03:41:40Z |
| Farnell | 1749476 | 40 | 6.84 | 6.84 | 4.79 | 4.06 | 3.98 | 2020-01-16T02:48:27Z |
| Avnet Europe | SN74LS390D | - | - | - | 7.53 | 6.31 | 6.31 | 2020-01-15T08:30:01Z |
| RS Components | 8095659 | 40 | - | - | 9.18 | 6.40 | 6.03 | 2020-01-15T20:34:28Z |
| RS Components | 8095659P | 40 | - | - | 9.18 | 6.40 | 6.03 | 2020-01-15T20:34:28Z |
| LTL Group | 5428130 | 220 | - | - | - | - | - | 2020-01-14T06:10:10Z |
| Quest | SN74LS390D | 714 | 11.16 | 9.30 | 5.58 | 4.65 | 4.65 | 2020-01-15T14:24:40Z |
| Dana Microsystems | SN74LS390D | 1,650 | - | - | - | - | - | 2020-01-10T15:30:26Z |
| Classic Components | SN74LS390D | 101 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| Abacus Technologies | SN74LS390D | 16,262 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| North Star Micro | SN74LS390D | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74LS390D | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | SN74LS390D | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LS390D due to regional differences or acquisition. SN74LS390D may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LS390D | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74LS390D from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74LS390D Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74LS390D – Counter IC Counter, Decade 2 Element 4 Bit Negative Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- SN74LS390D Texas Instruments | Mouser
- SN74LS390D Texas Instruments Counter ICs Dual 4bit Decade datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LS390D by Texas Instruments | Counter Shift Registers ...
- Buy SN74LS390D with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Counter Shift Registers's.
- SN74LS390D datasheet - ti SN74LS390, Dual 4-Bit Decade ...
- SN74LS390D ti SN74LS390, Dual 4-Bit Decade Counters . PRODUCTION DATA information is current as of publication date. Products conform to specifications ...
- Rochester Electronics (en-US) : Part SN74LS390D
- SN74LS390D. Qty In Stock: 4,640. Manufacturer: Texas Instruments. Category: Counters. Description: SN74LS390 Dual 4-Bit Decade Counters. RoHS: YES.
- SN74LS390D: Amazon.com: Industrial & Scientific
- Brand Name, Texas Instruments. Ean, 2050002166622. Item Weight, 0.705 ounces. Model Number, SN74LS390D. National Stock Number, 5962-01-349-6804.
- SN74LS390D . Texas Instruments, Decade / Binary Counter ...
- Buy SN74LS390D . - Texas Instruments - Decade / Binary Counter, LS Family, 35 MHz, 4.75 V to 5.25 V, SOIC-16. Farnell offers fast quotes, same day dispatch, ...
- SN74LS390D | Texas Instruments SN74LS390D Dual 4-stage ...
- Buy Texas Instruments SN74LS390D Dual 4-stage Binary Counter, Up Counter, 5V, 16-Pin SOIC SN74LS390D or other Counter ICs online from RS for next day ...
- SN74LS390D Texas Instruments | Texas Instruments ...
- 809-5659, Texas Instruments, Texas Instruments SN74LS390D Dual 4-stage Binary Counter, Up Counter, , Uni ...