- Mfr. #:
- 74HC4520D,118
- Description:
- Counter ICs DUAL 4-BIT SYNC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Package / Case: | SO-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Brand: | Nexperia |
| Logic Family: | HC |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Part # Aliases: | 74HC4520D-T |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Width: | 4 mm |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Length: | 10 mm |
| Height: | 1.45 mm |
| Unit Weight: | 0.008818 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
The price and lead time for 74HC4520D,118 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
74HC4520D,118 Price & Stock
Nexperia 74HC4520D,118 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1727-7299-1-ND | 1,554 | 5.61 | 4.91 | 3.76 | 2.38 | 2.38 | 2019-12-28T13:51:32Z |
| Digi-Key | 1727-7299-6-ND | 1,554 | 5.61 | 4.91 | 3.76 | 2.38 | 2.38 | 2019-12-28T13:51:32Z |
| Digi-Key | 1727-7299-2-ND | - | - | - | - | - | 1.93 | 2019-12-28T13:51:32Z |
| Rochester Electronics | 74HC4520D,118 | 2,165 | 2.26 | 2.26 | 2.02 | 1.87 | 1.87 | 2019-12-28T10:04:03Z |
| Mouser | 771-HC4520D118 | 3,072 | 5.30 | 4.43 | 2.86 | 2.29 | 1.86 | 2019-12-27T21:47:48Z |
| Arrow Electronics | 74HC4520D,118 | 12,500 | - | - | - | - | 1.90 | 2019-12-29T15:38:01Z |
| Avnet | 74HC4520D118 | - | - | - | - | - | 1.73 | 2019-12-28T02:45:56Z |
| Avnet | 74HC4520D,118 | - | - | - | - | - | 2.11 | 2019-12-28T02:45:56Z |
| Avnet Europe | 74HC4520D,118 | - | - | - | - | - | 2.52 | 2019-12-29T07:48:56Z |
| LCSC | C5654 | 16 | 3.36 | 3.27 | 3.16 | 3.16 | 3.16 | 2019-11-19T23:40:06Z |
| LTL Group | 4618156 | 2,173 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T01:29:13Z |
| Classic Components | 74HC4520D,118 | 11,550 | - | - | - | - | - | 2019-12-24T18:41:18Z |
| Chip 1 Exchange | 74HC4520D,118 | 3,211 | - | - | - | - | - | 2019-11-19T09:43:30Z |
| Dana Microsystems | 74HC4520D,118 | 1,584 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T03:40:52Z |
| North Star Micro | 74HC4520D,118 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for 74HC4520D,118 due to regional differences or acquisition. 74HC4520D,118 may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- 74HC4520D,118 Nexperia | Mouser
- 74HC4520D,118 Nexperia Counter ICs DUAL 4-BIT SYNC datasheet, inventory, & pricing.
- 74HC4520D,118 Nexperia USA Inc. | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. 74HC4520D,118 – Counter IC Binary Counter 2 Element 4 Bit Positive, Negative 16-SO from Nexperia USA Inc.. Pricing and ...
- 74HC4520D - Dual 4-bit synchronous binary counter | Nexperia
- 74HC4520D - The 74HC4520; 74HCT4520 are dual 4-bit internally synchronous binary ... 74HC4520D, 74HC4520D,118, 74HC4520D, 84.9, 6.62, 1.51E8, 1, 1.
- 6Pcs 74HC4520D, 118 Ic Binary 4Bit Sync Dual 16Soic Nx P ...
- 6Pcs 74HC4520D, 118 Ic Binary 4Bit Sync Dual 16Soic Nx P: Amazon.com: Industrial & Scientific.
- 74HC4520D,118 - Nexperia - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Nexperia 74HC4520D,118 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Nexperia 74HC4520D,118.
- Nexperia 74HC4520D,118 Logic IC - Counter Binary counter ...
- Secure Payment; Trusted Shop, Certified Retailer; 2 year warranty. Item no.: 1115030; Manufacturer no.: 74HC4520D,118; EAN: 2050003490986. Nexperia.
- Nexperia|Nexperia 74HC4520D,118|74 Series|LCSC
- Nexperia Nexperia 74HC4520D,118 US$0.84 LCSC electronic components online Logic ICs 74 Series leaded datasheet+inventory and pricing.
- 74HCT4520 Dual 4-bit synchronous binary counter - Y-IC.com
- May 10, 2016 — 74HC4520D. -40 °C to +125 °C. SO16 plastic small outline package; 16 leads; body width 3.9 mm. SOT109-1. 74HCT4520D. 74HC4520DB.
- 74HC4520D,118 - 74 series Digital Integrated Circuits ...
- 74HC4520D,118. Dual 4-bit synchronous binary counter - Description: Dual 4-Bit Synchronous Binary Counter ; Fmax: 68 MHz; Logic switching levels: CMOS ...