- Mfr. #:
- 74HC590BQ,115
- Description:
- Counter ICs DUAL AND/OR GATE
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Brand: | Nexperia |
| Logic Family: | HC |
| Package / Case: | DHVQFN-16 |
| Function: | Counter/Register |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Counter Type: | Binary |
| Number of Bits: | 8 bit |
| Part # Aliases: | 74HC590BQ-G |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Length: | 3.6 mm |
| Width: | 2.6 mm |
| Height: | 0.95 mm |
| Unit Weight: | 0.000822 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
74HC590BQ,115 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
74HC590BQ,115 Price & Stock
Nexperia 74HC590BQ,115 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1727-6923-1-ND | 2,673 | 5.69 | 4.98 | 3.82 | 2.41 | 2.41 | 2019-12-25T13:57:58Z |
| Digi-Key | 1727-6923-6-ND | 2,673 | 5.69 | 4.98 | 3.82 | 2.41 | 2.41 | 2019-12-25T13:57:58Z |
| Digi-Key | 1727-6923-2-ND | - | - | - | - | - | 1.87 | 2019-12-25T13:57:58Z |
| Mouser | 771-HC590BQ115 | 4,124 | 5.14 | 4.31 | 2.78 | 2.23 | 1.81 | 2019-12-19T00:07:02Z |
| Avnet | 74HC590BQ115 | - | - | - | - | - | 1.73 | 2019-12-26T02:27:27Z |
| Avnet | 74HC590BQ,115 | - | - | - | - | - | 2.06 | 2019-12-26T02:27:27Z |
| Avnet Europe | 74HC590BQ,115 | 3,000 | - | - | - | - | 2.74 | 2019-12-26T07:57:48Z |
| LTL Group | 4618243 | 5,288 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T01:29:13Z |
| Classic Components | 74HC590BQ,115 | 4,620 | - | - | - | - | - | 2019-12-24T18:41:18Z |
| North Star Micro | 74HC590BQ,115 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for 74HC590BQ,115 due to regional differences or acquisition. 74HC590BQ,115 may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- 74HC590BQ,115 Nexperia USA Inc. | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. 74HC590BQ,115 – Counter IC Element Bit from Nexperia USA Inc.. Pricing and Availability on millions of electronic components from ...
- 74HC590BQ - 8-bit binary counter with output register; 3-state ...
- MM JESD22-A115-A exceeds 200 V; CDM JESD22-C101C exceeds 2000 V.
- 74HC590BQ,115 Nexperia | Mouser
- 74HC590BQ,115 Nexperia Counter ICs DUAL AND/OR GATE datasheet, inventory, & pricing.
- 74HC590BQ,115 by Nexperia Counters & Shift Registers | Avnet
- Buy Nexperia 74HC590BQ,115 in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Counters & Shift ...
- 74HC590BQ,115 in Reel by Nexperia | A/HC/T | Future Electronics
- Buy Nexperia 74HC590BQ,115 in Reel. Counter ICs DUAL AND/OR GATE from Future Electronics.
- 74HC590BQ,115 Nexperia, BINARY RIPPLE COUNTER, -40 TO ...
- Buy the Nexperia 74HC590BQ,115 online at Newark Canada. Check Stock, Availability, and view Datasheets at Newark Canada - an authorized Nexperia ...
- 74HC590BQ,115 - Nexperia - BINARY RIPPLE COUNTER, -40 TO ...
- Buy 74HC590BQ,115 - Nexperia - BINARY RIPPLE COUNTER, -40 TO 125DEG C. element14 offers special pricing, same day dispatch, fast delivery, wide ...
- Nexperia 74HC590BQ,115 Logic IC - Counter Binary counter ...
- Type, 74HC590BQ,115. Enclosure, DHVQFN 16 (2.5x3). Manufacturer, Nexperia. Manuf. Code, NEX. Logic type, Binary counter. Series, 74HC. Sampling rate ...
- 74HC590BQ,115 - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- UTSOURCE provides 74HC590BQ,115 with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide 74HC590BQ ...
- 74HC590BQ,115 Datasheet, Inventory, & Price | TrustedParts.com
- 74HC590BQ,115 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for 74HC590BQ,115.