- Mfr. #:
- 74HCT163D,653
- Description:
- Counter ICs SYNC 4-BIT BINARY
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Package / Case: | SO-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Brand: | Nexperia |
| Logic Family: | HCT |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Part # Aliases: | 74HCT163D-T |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Width: | 4 mm |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Length: | 10 mm |
| Height: | 1.45 mm |
| Unit Weight: | 0.008818 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
74HCT163D,653 is available at OMO Electronic.We can offer 74HCT163D,653 for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
74HCT163D,653 Price & Stock
Nexperia 74HCT163D,653 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1727-6622-1-ND | 1,566 | 4.36 | 3.72 | 2.77 | 1.68 | 1.68 | 2020-01-10T13:55:52Z |
| Digi-Key | 1727-6622-6-ND | 1,566 | 4.36 | 3.72 | 2.77 | 1.68 | 1.68 | 2020-01-10T13:55:52Z |
| Digi-Key | 1727-6622-2-ND | - | - | - | - | - | 1.56 | 2020-01-10T13:55:52Z |
| Rochester Electronics | 74HCT163D,653 | 2,500 | 1.87 | 1.87 | 1.66 | 1.52 | 1.52 | 2020-01-10T09:58:35Z |
| Mouser | 771-HCT163D653 | 2,208 | 4.29 | 3.59 | 2.32 | 1.85 | 1.51 | 2020-01-10T22:28:32Z |
| element14 APAC | 2444958 | 1,517 | 4.93 | 4.13 | 2.67 | 2.13 | 1.73 | 2020-01-11T02:19:09Z |
| element14 APAC | 2444958RL | - | - | - | - | 2.13 | 1.73 | 2020-01-11T02:19:09Z |
| Chip One Stop Japan | C1S537100228417 | 30 | - | 1.36 | 1.36 | 1.36 | 1.36 | 2020-01-10T11:59:02Z |
| Arrow Electronics | 74HCT163D,653 | 4,931 | 3.74 | 3.23 | 2.22 | 1.63 | 1.63 | 2020-01-10T16:25:42Z |
| Verical | 74HCT163D,653 | 4,931 | - | - | 2.22 | 1.63 | 1.63 | 2020-01-09T17:59:41Z |
| Avnet | 74HCT163D653 | - | - | - | - | - | - | 2020-01-11T02:16:35Z |
| Avnet | 74HCT163D,653 | - | - | - | - | - | 1.71 | 2020-01-11T02:16:35Z |
| Farnell | 2444958 | 1,637 | - | 3.56 | 2.12 | 1.44 | 1.32 | 2020-01-11T02:52:25Z |
| Farnell | 2444958RL | - | - | - | - | 1.44 | 1.32 | 2020-01-11T02:52:25Z |
| Newark | 85X2817 | 1,517 | - | 3.59 | 2.32 | 1.60 | 1.60 | 2020-01-11T03:41:16Z |
| Avnet Europe | 74HCT163D,653 | - | - | - | - | - | - | 2020-01-10T07:50:44Z |
| LTL Group | 4618664 | 4,956 | - | - | - | - | - | 2020-01-10T00:54:14Z |
| Chip 1 Exchange | 74HCT163D,653 | 1,406 | - | - | - | - | - | 2019-11-19T09:43:30Z |
| Nexxon | 74HCT163D,653 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | 74HCT163D,653 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | 74HCT163D,653 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for 74HCT163D,653 due to regional differences or acquisition. 74HCT163D,653 may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- 74HCT163D,653 Nexperia | Mouser
- 74HCT163D,653 Nexperia Counter ICs SYNC 4-BIT BINARY datasheet, inventory, & pricing.
- 74HCT163D - Presettable synchronous 4-bit binary counter ...
- 74HCT163D - The 74HC163; 74HCT163 is a synchronous presettable binary counter with an internal look-head carry. Synchronous operation is provided by ...
- 74HCT163D,653 Nexperia USA Inc. | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. 74HCT163D,653 – Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-SO from Nexperia USA Inc.. Pricing and Availability on ...
- 74HCT163D,653 Nexperia | Mouser Turkey
- 74HCT163D,653 Nexperia Counter ICs SYNC 4-BIT BINARY datasheet, inventory & pricing.
- 74HCT163D,653 NEXPERIA, Binary Synchronous Counter ...
- 74HCT163D,653 from NEXPERIA >> Specification: Binary Synchronous Counter, HCT Family, 50 MHz, 4.5 V to 5.5 V, SOIC-16.
- 74HCT163D,653 - Nexperia - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Nexperia 74HCT163D,653 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Nexperia 74HCT163D,653.
- 74HCT163D,653 - Nexperia - Binary Synchronous Counter, HCT ...
- Buy 74HCT163D,653 - Nexperia - Binary Synchronous Counter, HCT Family, 50 MHz, 4.5 V to 5.5 V, SOIC-16. element14 offers special pricing, same day ...
- 74HCT163D,653 - 74 series Digital Integrated Circuits ...
- UTSOURCE provides 74HCT163D,653 with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide 74HCT163D ...
- 74HCT163D,653 Nexperia | Mouser Deutschland
- 74HCT163D,653 Nexperia Zähler-ICs SYNC 4-BIT BINARY Datenblatt, Bestand und Preis.
- 74HCT163D - SPB-Global
- ... rohs_status: RoHS Compliant, lead_free_status: Lead Free, manufacturer: Nexperia USA Inc., manufacturer_part_number: 74HCT163D,653,