- Mfr. #:
- SN74HC191NSR
- Description:
- Counter ICs 4-Bit Sync UpDn Bnry
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up/Down |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Counting Method: | Synchronous |
| Package / Case: | SO-16 |
| Series: | SN74HC191 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | HC |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Pd - Power Dissipation: | 50 pF |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Output Voltage: | 2.0 V to 6.0 V |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Input Voltage: | 0.5 V to 1.5 V |
| Unit Weight: | 0.007079 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
SN74HC191NSR Price & Stock
Texas Instruments SN74HC191NSR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-12890-1-ND | 3,382 | 0.849 | 0.722 | 0.539 | 0.327 | 0.327 | 2020-03-13T13:03:17Z |
| Digi-Key | 296-12890-6-ND | 3,382 | 0.863 | 0.743 | 0.555 | 0.337 | 0.337 | 2020-03-13T13:03:17Z |
| Digi-Key | 296-12890-2-ND | - | - | - | - | - | 0.260 | 2020-03-13T13:03:17Z |
| Rochester Electronics | SN74HC191NSR | 1,000 | 0.255 | 0.255 | 0.255 | 0.241 | 0.241 | 2020-03-13T08:57:56Z |
| Texas Instruments | SN74HC191NSR | 5,784 | 0.552 | 0.552 | 0.467 | 0.198 | 0.198 | 2020-03-13T02:03:04Z |
| Mouser | 595-SN74HC191NSR | 2,454 | 0.849 | 0.695 | 0.425 | 0.328 | 0.260 | 2020-03-11T22:24:59Z |
| Verical | SN74HC191NSR | 10,000 | - | - | - | - | 0.254 | 2020-03-13T17:48:52Z |
| Avnet | SN74HC191NSR | - | - | - | - | - | 0.274 | 2020-03-13T02:34:00Z |
| LTL Group | 5426409 | 186 | - | - | - | - | - | 2020-03-13T01:11:39Z |
| Dana Microsystems | SN74HC191NSR | 1,912 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T20:03:08Z |
| Nexxon | SN74HC191NSR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | SN74HC191NSR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74HC191NSR | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| TransparentC | SN74HC191NSR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74HC191NSR due to regional differences or acquisition. SN74HC191NSR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74HC191NSR Texas Instruments | Mouser
- SN74HC191NSR Texas Instruments Counter ICs 4-Bit Sync UpDn Bnry datasheet, inventory, & pricing.
- SN74HC191NSR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74HC191NSR from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74HC191NSR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74HC191NSR – Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-SO from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- SN74HC191NSR datasheet - ti SN74HC191, 4-Bit ... - DigChip
- SN74HC191NSR ti SN74HC191, 4-Bit Synchronous Up/down Binary Counters . Wide Operating Voltage Range 6 V Outputs Can Drive To 10 LSTTL Loads Low ...
- SN74HC191NSR - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments SN74HC191NSR Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74HC191NSR Texas Instruments - Datasheet PDF, Prices ...
- 5 days ago — Download the SN74HC191NSR datasheet from Texas Instruments. Counter Single 4-Bit Async Binary UP/Down 16-Pin SOP T/R.
- SN74HC191NSR Texas Instruments | WIN SOURCE
- Buy Texas Instruments SN74HC191NSR at Win Source. Source SN74HC191NSR Price,Find SN74HC191NSR Datasheet ,Check SN74HC191NSR In stock ...
- SN74HC191NSR - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- UTSOURCE provides SN74HC191NSR with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide ...
- SN74HC191NSR Texas Instruments | Mouser Turkey
- SN74HC191NSR Texas Instruments Counter ICs 4-Bit Sync UpDn Bnry datasheet, inventory & pricing.