- Mfr. #:
- 74HCT393D,652
- Description:
- Counter ICs 4BIT BIN RIP COUNTER
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | SO-14 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Brand: | Nexperia |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Part # Aliases: | 74HCT393D |
| Logic Family: | 74HCT |
| Factory Pack Quantity: | 57 |
| Output Current: | 4 mA |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Unit Weight: | 0.009143 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
74HCT393D,652 Price & Stock
Nexperia 74HCT393D,652 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1727-2861-ND | 5 | 3.77 | 3.25 | 2.42 | 1.47 | 1.25 | 2020-03-02T14:01:37Z |
| Avnet | 74HCT393D,652 | 732 | - | - | - | - | 0.991 | 2020-03-03T02:23:07Z |
| Avnet | 74HCT393D652 | - | - | - | - | - | - | 2020-03-03T02:23:07Z |
| RS Components | 1776865P | 864 | - | 3.90 | 2.86 | 2.86 | 2.86 | 2020-03-02T10:41:20Z |
| RS Components | 1776865 | 335 | 4.20 | 3.90 | 2.86 | 2.86 | 2.86 | 2020-03-02T10:41:20Z |
| RS Components | 1786995 | - | - | - | 3.50 | 3.50 | 3.50 | 2020-03-02T10:41:20Z |
| Rochester Electronics | 74HCT393D,652 | 24,492 | 1.33 | 1.33 | 1.26 | 1.19 | 1.19 | 2020-03-03T09:50:48Z |
| Future Electronics | 74HCT393D,652 | 4,560 | - | - | 1.82 | 1.66 | 1.41 | 2020-03-03T00:31:36Z |
| Mouser | 771-HCT393D652 | 1,070 | 4.26 | 3.55 | 2.16 | 1.67 | 1.33 | 2020-03-03T00:15:16Z |
| Arrow Electronics | 74HCT393D,652 | 4 | 1.40 | 1.33 | 1.17 | 1.10 | 0.988 | 2020-03-02T16:22:15Z |
| Avnet Europe | 74HCT393D,652 | 1,523 | - | - | 2.09 | 0.878 | 0.878 | 2020-03-03T08:12:42Z |
| NAC Semi | XSFP00000152242 | 4,594 | - | - | - | 1.55 | 1.44 | 2020-03-02T19:47:21Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0001228 | 1,140 | - | - | - | 1.39 | 1.29 | 2020-03-02T19:47:21Z |
| Ameya360 | 74HCT393D,652 | - | - | - | 1.03 | 1.03 | 1.03 | 2020-02-28T06:24:20Z |
| LTL Group | 5954284 | 3,306 | - | - | - | - | - | 2020-03-02T01:51:57Z |
| Quest | 74HCT393D,652 | - | - | - | - | - | - | 2020-03-02T11:14:06Z |
| Dana Microsystems | 74HCT393D,652 | 530 | - | - | - | - | - | 2020-02-26T04:50:47Z |
| Classic Components | 74HCT393D,652 | 1,317 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T00:54:13Z |
| North Star Micro | 74HCT393D,652 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for 74HCT393D,652 due to regional differences or acquisition. 74HCT393D,652 may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- 74HCT393D,652 Nexperia | Mouser
- 74HCT393D,652 Nexperia Counter ICs 4BIT BIN RIP COUNTER datasheet, inventory, & pricing.
- 74HCT393D - Dual 4-bit binary ripple counter | Nexperia
- 74HCT393D - The 74HC393; 74HCT393 is a dual 4-stage binary ripple counter. ... 74HCT393D, 74HCT393D,652, 74HCT393D, 84.9, 6.62, 1.51E8, 1, 1 ...
- Dual 4-bit binary ripple counter - Nexperia
- Oct 21, 2020 — 74HCT393D. -40 °C to +125 °C. SO14 plastic small outline package; 14 leads; body width 3.9 mm. SOT108-1. 74HC393PW. 74HCT393PW.
- 74HCT393D,652 Nexperia USA Inc. | Integrated ... - Digikey
- Order today, ships today. 74HCT393D,652 – Counter IC Binary Counter 2 Element 4 Bit Negative Edge 14-SO from Nexperia USA Inc.. Pricing and Availability ...
- 74HCT393D,652 Nexperia USA Inc. | Integrated ... - Digikey
- Order today, ships today. 74HCT393D,652 – Counter IC Binary Counter Element Bit Negative Edge 14-SO from Nexperia USA Inc.. Pricing and Availability on ...
- 74HCT393D.652 NEXPERIA - IC: digital | 4bit,binary counter ...
- NEXPERIA 74HCT393D.652 | IC: digital; 4bit,binary counter; Channels: 2; Series: HCT; SMD - This product is available in Transfer Multisort Elektronik.
- 74HCT393D,652 by Nexperia | Counter Shift Registers | Arrow.com
- Buy 74HCT393D,652 with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Counter Shift Registers's.
- 74HCT393D,652 - Nexperia - Binary Ripple ... - Element14
- Buy 74HCT393D,652 - Nexperia - Binary Ripple Counter, HCT Family, 53 MHz, 2 Gate, 1 Input, 4.5 V to 5.5 V, SOIC-14. element14 offers special pricing, same ...
- 74HCT393D,652 - Nexperia - Binary Ripple ... - Farnell Israel
- Buy 74HCT393D,652 - Nexperia - Binary Ripple Counter, HCT Family, 53 MHz, 2 Gate, 1 Input, 4.5 V to 5.5 V, SOIC-14 at Farnell. order 74HCT393D,652 now!
- 74HCT393D,652 | NXP 74HCT393D,652 Dual 4-stage Binary ...
- Buy NXP 74HCT393D,652 Dual 4-stage Binary Counter, Up Counter, 5V, 14-Pin SOIC 74HCT393D,652 or other Counter ICs online from RS for next day ...