- Mfr. #:
- 74HCT4040D,652
- Description:
- Counter ICs 12-STAGE BIN COUNTER
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | SO-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Brand: | Nexperia |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Part # Aliases: | 74HCT4040D |
| Logic Family: | 74HCT |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Unit Weight: | 0.007079 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 4 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
74HCT4040D,652 is available at OMO Electronic.We can offer 74HCT4040D,652 for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
74HCT4040D,652 Price & Stock
Nexperia 74HCT4040D,652 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1727-3423-ND | 3,805 | 5.49 | 4.83 | 3.71 | 2.34 | 1.98 | 2020-03-23T03:12:25Z |
| Rochester Electronics | 74HCT4040D,652 | 3,900 | 1.85 | 1.85 | 1.78 | 1.71 | 1.71 | 2020-03-20T08:59:58Z |
| Mouser | 771-HCT4040D652 | 2,049 | 5.20 | 4.35 | 2.81 | 2.24 | 1.82 | 2020-03-23T03:12:25Z |
| element14 APAC | 2444962 | 297 | 5.80 | 4.86 | 3.14 | 2.50 | 2.04 | 2020-03-21T02:36:24Z |
| Verical | 74HCT4040D,652 | 106 | - | - | 2.65 | 1.95 | 1.56 | 2020-03-23T03:12:25Z |
| Arrow Electronics | 74HCT4040D,652 | 17,200 | 4.35 | 3.59 | 2.55 | 1.82 | 1.43 | 2020-03-22T15:36:20Z |
| Arrow Electronics | 74HCT4040D,652 | 639 | 3.99 | 3.47 | 2.69 | 2.05 | 1.68 | 2020-03-22T15:36:20Z |
| Arrow Electronics | 74HCT4040D,652 | 106 | 4.17 | 3.56 | 2.65 | 1.95 | 1.56 | 2020-03-23T03:12:25Z |
| Avnet | 74HCT4040D652 | - | - | - | - | - | - | 2020-03-21T01:42:32Z |
| Avnet | 74HCT4040D,652 | - | - | - | - | - | 1.45 | 2020-03-21T01:42:32Z |
| Farnell | 2444962 | 647 | - | 4.36 | 2.39 | 1.61 | 1.55 | 2020-03-21T01:51:18Z |
| Newark | 85X2845 | 297 | 5.20 | 4.35 | 2.81 | 1.97 | 1.49 | 2020-03-23T03:12:25Z |
| Avnet Europe | 74HCT4040D,652 | 5,450 | - | - | 1.10 | 0.758 | 0.758 | 2020-03-23T07:45:21Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0001231 | 4,350 | - | - | - | - | 1.12 | 2020-03-20T18:46:52Z |
| Ameya360 | 74HCT4040D,652 | - | - | - | 2.04 | 2.04 | 2.04 | 2020-03-20T03:22:21Z |
| LTL Group | 6177810 | 5,450 | - | - | - | - | - | 2020-03-20T06:02:19Z |
| GreenTree Electronics | 74HCT4040D652 | 5,450 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T13:11:16Z |
| Classic Components | 74HCT4040D,652 | 15,439 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T22:08:19Z |
| C Plus Electronics | 74HCT4040D,652 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for 74HCT4040D,652 due to regional differences or acquisition. 74HCT4040D,652 may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- 74HCT4040D,652 Nexperia USA Inc. | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. 74HCT4040D,652 – Counter IC Element Bit from Nexperia USA Inc.. Pricing and Availability on millions of electronic components from ...
- 74HCT4040D - 12-stage binary ripple counter | Nexperia
- 74HCT4040D - The 74HC4040; 74HCT4040 is a 12-stage binary ripple counter with a clock input (CP), an overriding asynchronous master reset input (MR) and ...
- 12-stage binary ripple counter - Nexperia
- 74HC4040; 74HCT4040. 12-stage binary ripple counter. Rev. 6 — 8 June 2020. Product data sheet. 1. General description. The 74HC4040; 74HCT4040 is a ...
- 74HCT4040D,652 Nexperia | Mouser
- 74HCT4040D,652 Nexperia Counter ICs 12-STAGE BIN COUNTER datasheet, inventory, & pricing.
- 74HCT4040D,652 by Nexperia Counters & Shift Registers | Avnet ...
- Buy Nexperia 74HCT4040D,652 in Avnet Europe. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Counters & Shift ...
- 74HCT4040D, 652 - COUNTER, RIPPLE BINARY, 79MHZ, SOIC-16 ...
- 74HCT4040D, 652 - COUNTER, RIPPLE BINARY, 79MHZ, SOIC-16 (Pack of 5) (74HCT4040D, 652) - - Amazon.com.
- 74HCT4040D,652 in Tube by Nexperia | A/HC/T | Future Electronics
- Buy Nexperia 74HCT4040D,652 in Tube. 74HCT Series 5.5 V Surface Mount 12-Stage Binary Ripple Counter - SOIC-16 from Future Electronics.
- 74HCT4040D,652 Nexperia, Binary Ripple Counter, HCT ...
- Buy 74HCT4040D,652 - Nexperia - Binary Ripple Counter, HCT Family, 79 MHz, 4.5 V to 5.5 V, SOIC-16. Farnell offers fast quotes, same day dispatch, fast ...
- 74HCT4040D,652 Nexperia, COUNTER, RIPPLE BINARY, 79MHZ
- Buy the Nexperia 74HCT4040D,652 online at Newark Canada. Check Stock, Availability, and view Datasheets at Newark Canada - an authorized Nexperia ...
- 74HC4040; 74HCT4040 12-stage binary ripple counter
- Feb 3, 2016 — The 74HC4040; 74HCT4040 is a 12-stage binary ripple counter with a clock input (CP), an overriding asynchronous master reset input (MR) ...