- Mfr. #:
- SN74LS161AD
- Description:
- Counter ICs 4bit Binary Synch
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Series: | SN74LS161A |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Logic Family: | LS |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Output Current: | 8 mA/- 400 uA |
| Factory Pack Quantity: | 40 |
| Operating Supply Voltage: | 4.75 V to 5.25 V |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
Request a quote SN74LS161AD at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of SN74LS161AD In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
SN74LS161AD Price & Stock
Texas Instruments SN74LS161AD pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-33965-5-ND | 4,935 | 7.24 | 6.48 | 5.05 | 3.29 | 2.92 | 2019-11-13T07:14:21Z |
| Rochester Electronics | SN74LS161AD | 46,868 | 2.95 | 2.95 | 2.67 | 2.39 | 2.39 | 2019-11-16T09:40:42Z |
| Texas Instruments | SN74LS161AD | 1,000 | 5.41 | 4.85 | 3.79 | 2.04 | 2.04 | 2019-11-19T02:03:47Z |
| Mouser | 595-SN74LS161AD | 940 | 5.97 | 5.08 | 3.90 | 2.72 | 2.42 | 2019-11-19T00:18:02Z |
| Arrow Electronics | SN74LS161AD | 559 | - | - | 4.75 | 2.68 | 2.34 | 2019-11-13T07:14:21Z |
| Verical | SN74LS161AD | 520 | - | - | 4.75 | 2.68 | 2.34 | 2019-11-13T07:14:21Z |
| Verical | SN74LS161AD | 7,000 | - | - | - | 2.74 | 2.43 | 2019-11-13T07:14:21Z |
| Avnet | SN74LS161AD | - | - | - | - | 2.63 | 2.27 | 2019-11-16T02:23:49Z |
| element14 APAC | 1739787 | - | 5.91 | 5.03 | 3.86 | 2.69 | 2.69 | 2019-11-19T02:03:23Z |
| Farnell | 1739787 | 80 | 5.12 | 5.12 | 4.52 | 4.52 | 4.52 | 2019-11-16T02:34:42Z |
| Avnet Europe | SN74LS161AD | - | - | - | 4.37 | 3.24 | 3.24 | 2019-11-18T07:25:44Z |
| LTL Group | 5427768 | 603 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T08:57:11Z |
| Resion | SN74LS161AD | 6 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| Rotakorn | 868241762 | - | - | - | - | - | - | 2019-08-23T15:28:46Z |
| TME | SN74LS161AD | 316 | 5.43 | 4.34 | 4.34 | 4.34 | 4.34 | 2019-11-18T11:04:07Z |
| Dana Microsystems | SN74LS161AD | 1,984 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Classic Components | SN74LS161AD | 116 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| C Plus Electronics | SN74LS161AD | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| TransparentC | SN74LS161AD | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | SN74LS161AD | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74LS161AD | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74LS161AD due to regional differences or acquisition. SN74LS161AD may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74LS161AD | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74LS161AD from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74LS161AD Texas Instruments | Mouser
- SN74LS161AD Texas Instruments Counter ICs 4bit Binary Synch datasheet, inventory, & pricing.
- SN74LS161AD Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs) | DigiKey
- Order today, ships today. SN74LS161AD – Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- Rochester Electronics (en-US) : Part SN74LS161AD
- SN74LS161AD. Qty In Stock: 46,868. Manufacturer: Texas Instruments. Category: Counters. Description: SN74LS161A Synchronous 4-Bit Binary Counters.
- SN74LS161AD datasheet - BCD DEC/4 Bit Binary Counter ...
- SN74LS161AD BCD DEC/4 Bit Binary Counter, Package: Soic, Pins=16 The LS161A/163A are high-speed 4-bit synchronous counters. They are edge-triggered ...
- TEXAS INSTRUMENTS SN74LS161AD LOGIC, SYNC 4BIT BIN ...
- TEXAS INSTRUMENTS SN74LS161AD LOGIC, SYNC 4BIT BIN COUNTR, 16SOIC (1 piece): Amazon.com: Industrial & Scientific.
- SN74LS161AD footprint & symbol by Texas Instruments | SnapEDA
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the SN74LS161AD by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, Eagle ...
- SN74LS161AD - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments SN74LS161AD Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74LS161AD Datasheet, Inventory, & Price | TrustedParts.com
- SN74LS161AD Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for SN74LS161AD.
- SN74LS161AD . - Texas Instruments - Binary Synchronous ...
- Buy SN74LS161AD . - Texas Instruments - Binary Synchronous Counter, LS Family, 32 MHz, 4.75 V to 5.25 V, SOIC-16. element14 offers special pricing, same ...