- Mfr. #:
- AC5520 S LH3P
- Description:
- Chipsets 5520 Chipset Server FCBGA-1295
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Integrated Graphics: | Without Graphics |
| Code Name: | Tylersburg |
| Product: | Server Chipsets |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| FSB Parity: | No Parity |
| Manufacturer: | Intel |
| Brand: | Intel |
| Type: | ICH |
| Package / Case: | FCBGA-1295 |
| Embedded Options: | Embedded |
| Product Category: | Chipsets |
| Product Type: | Chipsets |
| Subcategory: | Chipsets |
| Part # Aliases: | 904729 |
| FSB Supported - Max: | 6.4 GT/s |
| Series: | 5520 |
| Chipset Series: | 5500 |
| PCIe Configurations: | 36 Lanes, 4 x8, 1 x4 |
| Length: | 35.5 mm |
| Width: | 35.5 mm |
| TDP - Max: | 27.1 W |
| Factory Pack Quantity: | 240 |
| CPU Configuration - Max: | 2 |
| PCIe Revision: | 1.1, 2.0 |
| Maximum Operating Temperature: | + 95.1 C |
More Information
- Server Chipsets
- Intel's Server Chipsets provides extensive I/O support with functions and capabilities that include PCI Express, PCI Local Bus, ACPI power management, enhanced DMA controller, Serial ATA, USB host interface, integrated 10/100/1000 Gigabit Ethernet MAC, and system management bus (SMBus) with additional support for I2C devices. These chipsets provide support for Intel High Definition Audio, Rapid Storage Technology, Active Management Technology, Virtualization Technology for Directed I/O, Trusted Execution Technology, Flexible Display Interconnect, Anti-Theft Technology, and JTAG Boundary Scan support.Learn More
AC5520 S LH3P Price & Stock
Intel AC5520 S LH3P pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 607-AC5520SLH3P | 37 | 388.54 | 377.93 | 367.88 | 358.26 | 358.26 | 2020-03-23T23:20:40Z |
| Verical | AC5520 S LH3P | 109 | 360.68 | 360.10 | 358.36 | 356.69 | 355.54 | 2020-03-22T10:35:26Z |
| Arrow Electronics | AC5520 S LH3P | 109 | 360.68 | 360.10 | 358.36 | 356.69 | 355.54 | 2020-03-22T10:35:26Z |
| Avnet | AC5520 S LH3P | - | - | - | - | 349.41 | 340.61 | 2020-03-21T01:42:32Z |
| ACDS | AC5520SLH3P | 2 | - | - | - | - | - | 2020-03-19T16:59:59Z |
| Semi Source | AC5520 S LH3P | 24 | - | - | - | - | - | 2020-03-20T19:18:14Z |
| Sourceability | AC5520/SLH3P | 339 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T19:24:07Z |
| LTL Group | 5656482 | 3 | - | - | - | - | - | 2020-03-20T06:02:19Z |
| Quest | AC5520SLH3P | 2 | - | - | - | - | - | 2020-03-23T10:23:15Z |
| Chip 1 Exchange | AC5520 SLH3P | 1,239 | - | - | - | - | - | 2020-02-23T11:43:22Z |
| Classic Components | AC5520 SLH3P | 125 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T22:08:19Z |
| C Plus Electronics | AC5520 S LH3P | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| Summit Electronics | AC5520 S LH3P | Contact | - | - | - | - | - | 2018-03-06T19:04:05Z |
| Sierra IC | AC5520 S LH3P | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | AC5520 S LH3P | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | AC5520 S LH3P | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Intel has several brands around the world that may have alternate names for AC5520 S LH3P due to regional differences or acquisition. AC5520 S LH3P may also be known as the following names:
- INT
- CORTINA
- INTEL CORP
- DIGITAL
- INTE
- ITL
- INTL
- INTEL CORPORATION
- REI
- INL
- ISP
- TNTEL
- NITEL
- Intel Semiconductor Ltd
- INTEL CORPORATI
- INT'L REC
- INTEL MIL EOL
- Intel Celeron
- INTEL SEMICONDUCTOR
- INTEL XEON
- Intel / Altera
- INTEL COR
- Intel (CPU)
- INTEL (VA)
- Intel (formerly Altera)
AD5242BRUZ1M distributor
- AC5520 S LH3P Intel | Mouser
- AC5520 S LH3P Intel Chipsets 5520 Chipset Server FCBGA-1295 datasheet, inventory, & pricing.
- AC5520 S LH3P by Intel I/O Controllers | Avnet
- Buy Intel AC5520 S LH3P in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other I/O Controllers products.
- AC5520 S LH3P by Intel | I/O Controller | Arrow.com
- Buy AC5520 S LH3P with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other I/O Controller.
- AC5520 S LH3P - Intel - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Intel AC5520 S LH3P Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Intel AC5520 S LH3P.
- AC5520 S LH3P - INTEL | X-ON
- AC5520 S LH3P are available at X-ON Electronics Components. X-ON offers better pricing, availability and various range of AC5520 S LH3P.
- AC5520 S LH3P - Zeanoelectronics.com - Zeano International
- Offer Intel AC5520 S LH3P from Zeano International Limited. Request Price for AC5520 S LH3P from Electronic Components Distributor -Zeanoelectronics.com.
- AC5520 S LH3P Datasheet - Intel Corporation ...
- Part #: AC5520 S LH3P. Part Category: Other Manufacturer: Intel Corporation. Print; Email; Bookmark. › Also on this page: Distributors. AUTHORIZED ...
- 《 AC5520 S LH3P 》 Intel distributor
- Buy AC5520 S LH3P, Chipsets 5520 Chipset Server FCBGA-1295. In Stock. Great Prices!
- Intel® 5520 I/O Hub Product Specifications
- Product Collection Intel® 5000 Series Chipsets; Code Name Products formerly Tylersburg; Status Discontinued; Launch Date Q1'09; Supported FSBs 6.40 GT/s
- AC5520 Price & Stock | DigiPart
- Buy. AC5520 S LH3P, Intel, CHIPSET 5520 FCBGA1295 SLH3P C ... Inquiry · AC5520 S LH3P, INTEL, DC:2017+ ; BGA, in stock.