- Mfr. #:
- AC5500 S LH3N
- Description:
- Chipsets 5500 Chipset Server FCBGA-1295
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Integrated Graphics: | Without Graphics |
| Code Name: | Tylersburg |
| Product: | Server Chipsets |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Embedded Options: | Non-Embedded |
| FSB Parity: | No Parity |
| Manufacturer: | Intel |
| Brand: | Intel |
| Type: | ICH |
| Package / Case: | FCBGA-1295 |
| Product Category: | Chipsets |
| Product Type: | Chipsets |
| Subcategory: | Chipsets |
| Part # Aliases: | 904728 |
| FSB Supported - Max: | 6.4 GT/s |
| Chipset Series: | 5500 |
| Series: | 5500 |
| Length: | 35.5 mm |
| Width: | 35.5 mm |
| TDP - Max: | 27.1 W |
| Factory Pack Quantity: | 240 |
| PCIe Configurations: | 24 Lanes, 2 x8, 1 x4 |
| CPU Configuration - Max: | 2 |
| PCIe Revision: | 1.1 |
| Maximum Operating Temperature: | + 95.1 C |
More Information
- Server Chipsets
- Intel's Server Chipsets provides extensive I/O support with functions and capabilities that include PCI Express, PCI Local Bus, ACPI power management, enhanced DMA controller, Serial ATA, USB host interface, integrated 10/100/1000 Gigabit Ethernet MAC, and system management bus (SMBus) with additional support for I2C devices. These chipsets provide support for Intel High Definition Audio, Rapid Storage Technology, Active Management Technology, Virtualization Technology for Directed I/O, Trusted Execution Technology, Flexible Display Interconnect, Anti-Theft Technology, and JTAG Boundary Scan support.Learn More
AC5500 S LH3N Price & Stock
Intel AC5500 S LH3N pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 607-AC5500SLH3N | 150 | 318.46 | 309.72 | 301.46 | 293.66 | 293.66 | 2019-12-20T16:28:20Z |
| Avnet | AC5500 S LH3N | - | - | - | - | 286.24 | 272.45 | 2019-12-20T03:00:15Z |
| Classic Components | AC5500/SLH3N | 10 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T00:47:00Z |
| C Plus Electronics | AC5500 S LH3N | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| Sierra IC | AC5500 S LH3N | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Intel has several brands around the world that may have alternate names for AC5500 S LH3N due to regional differences or acquisition. AC5500 S LH3N may also be known as the following names:
- INT
- CORTINA
- INTEL CORP
- DIGITAL
- INTE
- ITL
- INTL
- INTEL CORPORATION
- REI
- INL
- ISP
- TNTEL
- NITEL
- Intel Semiconductor Ltd
- INTEL CORPORATI
- INT'L REC
- INTEL MIL EOL
- Intel Celeron
- INTEL SEMICONDUCTOR
- INTEL XEON
- Intel / Altera
- INTEL COR
- Intel (CPU)
- INTEL (VA)
- Intel (formerly Altera)
AD5242BRUZ1M distributor
- AC5500 S LH3N Intel | Mouser
- AC5500 S LH3N Intel Chipsets 5500 Chipset Server FCBGA-1295 datasheet, inventory, & pricing.
- AC5500 S LH3N by Intel Other Interface Devices | Avnet
- Buy Intel AC5500 S LH3N in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Other Interface Devices ...
- AC5500 S LH3N Datasheet - Intel Corporation ...
- AC5500 S LH3N from Intel Corporation. Find the PDF Datasheet, Specifications and Distributor Information.
- AC5500 S LH3N - Intel - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Intel AC5500 S LH3N Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Intel AC5500 S LH3N.
- AC5500 S LH3N Intel - Distributors and Price Comparison ...
- Find the best pricing for Intel AC5500 S LH3N by comparing bulk discounts from 2 distributors. Octopart is the world's source for AC5500 S LH3N availability, ...
- AC5500 S LH3N - INTEL | X-ON - Electronics
- AC5500 S LH3N are available at X-ON Electronics Components. X-ON offers better pricing, availability and various range of AC5500 S LH3N.
- AC5500 S LH3N - Chipmall.com
- AC5500 S LH3N's Attributes are:Chipset Series:5500|Type:ICH|Embedded Options:Non-Embedded|CPU Configuration - Max:2|FSB Parity:No Parity|FSB ...
- AC5500 S LH3N Intel | Mouser Costa Rica
- AC5500 S LH3N Intel Conjuntos de chips 5500 Chipset Server FCBGA-1295 hoja de datos, inventario y precios.
- AC5500 S LH3N Intel | Mouser Deutschland
- AC5500 S LH3N Intel Chipsets 5500 Chipset Server FCBGA-1295 Datenblatt, Bestand und Preis.