- Mfr. #:
- AD5144BCPZ10-RL7
- Description:
- Digital Potentiometer ICs 256-pos Quad NVM SPI/I2C
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Supply Type: | Single, Dual |
| Digital Interface: | SPI |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Number of POTs: | Quad |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Package / Case: | LFCSP-24 |
| Development Kit: | EVAL-AD5144DBZ |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Brand: | Analog Devices |
| Series: | AD5144 |
| Tolerance: | 8 % |
| Operating Supply Current: | 700 nA |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Operating Supply Voltage: | 5.5 V |
| Length: | 4 mm |
| Width: | 4 mm |
| Temperature Coefficient: | 35 PPM / C |
| Taps per POT: | 256 |
| Supply Voltage - Min: | 2.3 V |
| Factory Pack Quantity: | 1500 |
| Resistance: | 10 kOhms |
| Height: | 0.73 mm |
| Unit Weight: | 0.000882 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
- Digital to Analog Converters ADI SLP
AD5144BCPZ10-RL7 Price & Stock
Analog Devices AD5144BCPZ10-RL7 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | AD5144BCPZ10-RL7CT-ND | 1,191 | 49.10 | 44.37 | 35.08 | 29.92 | 29.92 | 2020-03-22T12:55:49Z |
| Digi-Key | AD5144BCPZ10-RL7DKR-ND | 1,191 | 49.10 | 44.37 | 35.08 | 29.92 | 29.92 | 2020-03-22T12:55:49Z |
| Digi-Key | AD5144BCPZ10-RL7TR-ND | - | - | - | - | - | 27.86 | 2020-03-22T12:55:49Z |
| Mouser | 584-AD5144BCPZ10-R7 | 2,192 | 46.46 | 41.84 | 35.08 | 32.94 | 32.94 | 2020-03-20T21:39:50Z |
| element14 APAC | 2461274 | - | 47.76 | 43.00 | 36.06 | 30.79 | 30.79 | 2020-03-21T02:36:24Z |
| Richardson RFPD | AD5144BCPZ10RL7 | - | - | - | - | - | 26.97 | 2020-03-21T01:24:43Z |
| Farnell | 2461274 | - | 44.91 | 36.74 | 30.79 | 23.61 | 23.61 | 2020-03-21T01:51:18Z |
| Newark | 40Y6377 | - | - | - | - | - | - | 2020-03-23T03:18:30Z |
| LTL Group | 6789461 | 635 | - | - | - | - | - | 2020-03-20T06:02:19Z |
| C Plus Electronics | AD5144BCPZ10-RL7 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | AD5144BCPZ10-RL7 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | AD5144BCPZ10-RL7 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Analog Devices has several brands around the world that may have alternate names for AD5144BCPZ10-RL7 due to regional differences or acquisition. AD5144BCPZ10-RL7 may also be known as the following names:
- ANALOG
- ANALOG DEVICES INC
- ADI
- ANALOG DEVICE
- ANALOG DEV
- AD
- ANA
- PMI
- ADV
- ADA
- ANALOG DEVIC
- PMI/AD
- STOCK
- AD/PMI
- ANALOG INTERGRATIONS CORP
- PRECISION MONOLITIC INC
- ANALOG DEVI
- AD Analog Devices
- ANADEV
- ANLOGDEVIC
- ANALOG DEVICESBV
- PMISEM
- ADI/PBF
- Analog Devices (AD)
- ANALOG DEVICES GMBH
- Analog Devices Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- AD5144BCPZ10-RL7 Analog Devices Inc ... - Digikey
- AD5144BCPZ10-RL7 Analog Devices Inc. Integrated Circuits (ICs) | DigiKey.
- AD5124/AD5144/AD5144A (Rev. C) - Analog Devices
- AD5124BRUZ100-RL7. 100. 128. SPI. −40°C to +125°C. 20-Lead TSSOP. RU-20. AD5144BCPZ10-RL7. 10. 256. SPI/I2C. −40°C to +125°C. 24-Lead LFCSP.
- AD5144BCPZ10-RL7 Analog Devices | Mouser
- AD5144BCPZ10-RL7 Analog Devices Digital Potentiometer ICs 256tap, Quad DigiPOT, NVM, SPI/I2C datasheet, inventory, & pricing.
- AD5144BCPZ10-RL7 Analog Devices Inc. - Digikey
- Order today, ships today. AD5144BCPZ10-RL7 – Digital Potentiometer 10k Ohm 4 Circuit 256 Taps I²C, SPI Interface 24-LFCSP-WQ (4x4) from Analog Devices ...
- AD5144BCPZ10-RL7 by Analog Devices | Digital ...
- Buy AD5144BCPZ10-RL7 with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Digital Potentiometer.
- AD5144BCPZ10RL7 Analog Devices, Inc. (ADI)
- AD5144BCPZ10RL7 Analog Devices, Inc. (ADI). Enlarge. Manufacturer: Analog Devices, Inc. (ADI). Mfg Part No: AD5144BCPZ10-RL7. Description: Digital ...
- AD5144BCPZ10-RL7 Datasheet, Inventory, & Price ...
- AD5144BCPZ10-RL7 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for AD5144BCPZ10-RL7.
- AD5144BCPZ10-RL7 - Analog Devices - Datasheet, Prices ...
- Analog Devices AD5144BCPZ10-RL7 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Analog Devices ...
- AD5144BCPZ10-RL7 Analog Devices - Digital Potentiometers ...
- Find the best pricing for Analog Devices AD5144BCPZ10-RL7 by comparing bulk discounts from 7 distributors. Octopart is the world's source for ...
- AD5144BCPZ10-RL7 Datasheet - Analog Devices, Inc ...
- Part #: AD5144BCPZ10-RL7. Part Category: Converters Manufacturer: Analog Devices, Inc. Description: Digital Potentiometer, 1 Func, 100000ohm, 2-wire ...