- Mfr. #:
- MAX5478EUD+
- Description:
- Digital Potentiometer ICs Dual 256-Tap NV I2C-Interface
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TSSOP-14 |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (2-Wire) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Series: | MAX5478 |
| Part # Aliases: | MAX5478 |
| Taper: | Linear |
| Description/Function: | Dual, 256 Tap, Nonvolatile, I2C, 50k Digital Potentiometer |
| Number of POTs: | Dual |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Resistance: | 50 kOhms |
| Supply Voltage - Max: | 5.25 V |
| Length: | 5.1 mm |
| Width: | 4.5 mm |
| Temperature Coefficient: | 35 PPM / C |
| Taps per POT: | 256 |
| Factory Pack Quantity: | 96 |
| Tolerance: | 25 % |
| Operating Supply Voltage: | 2.7 V to 5.25 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Operating Supply Current: | 1 uA |
| Height: | 0.95 mm |
| Unit Weight: | 0.004949 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
- Control and Automation Solutions - PLCs
- Maxim's ability to integrate the right features into ICs enables PLC designers to reduce system cost, power demands, and overall footprint while providing the accuracy and reliability needed for industrial measurements.Learn More
- Maxim PLCs
MAX5478EUD+ Price & Stock
Maxim Integrated MAX5478EUD+ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MAX5478EUD+-ND | 1,003 | 24.47 | 21.96 | 17.07 | 15.65 | 15.65 | 2020-04-05T12:54:18Z |
| Avnet | MAX5478EUD+ | 192 | - | - | 18.05 | 16.62 | 16.62 | 2020-04-04T01:20:24Z |
| Future Electronics | MAX5478EUD+ | 25 | 22.68 | 22.68 | 22.68 | 22.68 | 22.68 | 2020-04-05T23:09:42Z |
| Mouser | 700-MAX5478EUD | 816 | 24.11 | 21.70 | 16.95 | 15.67 | 15.67 | 2020-04-03T22:39:36Z |
| element14 APAC | 2515854 | 71 | 24.87 | 22.38 | 17.48 | 17.48 | 17.48 | 2020-04-05T14:35:45Z |
| Farnell | 2515854 | 76 | 22.44 | 19.91 | 16.33 | 16.07 | 16.07 | 2020-04-06T01:58:17Z |
| Newark | 73Y4968 | 71 | 24.11 | 21.70 | 16.95 | 15.67 | 15.67 | 2020-04-06T02:48:04Z |
| Avnet Europe | MAX5478EUD+ | - | - | - | - | - | - | 2020-04-06T08:08:32Z |
| RS Components | 7861192 | 26 | - | 23.95 | 23.36 | 22.82 | 22.82 | 2020-04-04T17:59:23Z |
| RS Components | 7861192P | 26 | - | 23.95 | 23.36 | 22.82 | 22.82 | 2020-04-04T17:59:23Z |
| RS Components | 1922698 | - | - | 25.60 | 23.20 | 23.20 | 23.20 | 2020-04-04T17:59:23Z |
| RS Components | 1922698P | - | - | 25.60 | 23.20 | 23.20 | 23.20 | 2020-04-04T17:59:23Z |
| RS Components | 1922221 | - | - | - | 23.05 | 19.07 | 19.07 | 2020-04-04T17:59:23Z |
| NetroFlash | MAX5478EUD+ | 1,987 | - | - | - | - | - | 2020-03-18T21:11:10Z |
| Ameya360 | MAX5478EUD+ | 25 | - | - | - | - | - | 2020-04-02T06:54:28Z |
| Chip One Stop Global | C1S503701322715 | 8 | 84.40 | 84.40 | 84.40 | 84.40 | 84.40 | 2020-04-05T12:53:53Z |
| Sourceability | MAX5478EUD+ | 325 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T19:24:07Z |
| LTL Group | 4112290 | 30 | - | - | - | - | - | 2020-04-06T03:58:49Z |
| Quest | MAX5478EUD+ | 67 | 48.94 | 35.89 | 30.18 | 30.18 | 30.18 | 2020-04-04T10:22:55Z |
| 4 Star Electronics | MAX5478EUD+ | 90 | - | - | - | - | - | 2020-04-03T20:34:20Z |
| Classic Components | MAX5478EUD+ | 69 | - | - | - | - | - | 2020-04-03T23:11:44Z |
| TransparentC | MAX5478EUD+ | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | MAX5478EUD+ | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for MAX5478EUD+ due to regional differences or acquisition. MAX5478EUD+ may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- MAX5478EUD+ Maxim Integrated | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. MAX5478EUD+ – Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 14-TSSOP from Maxim Integrated. Pricing and ...
- MAX5478EUD+ Maxim Integrated | Mouser
- MAX5478EUD+ Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs Dual, 256-Tap, Nonvolatile, IA C-Interface, Digital Potentiometers datasheet, inventory, & pricing.
- MAX5478EUD+ - Maxim Integrated Products - Non Volatile Digital ...
- Buy Maxim Integrated Products MAX5478EUD+ online at Newark. Buy your MAX5478EUD+ from an authorized Maxim Integrated Products distributor.
- MAX5478EUD+ in Tube by Maxim Integrated | Digital ...
- Buy Maxim Integrated MAX5478EUD+ in Tube. MAX5478 Series 256 Tabs I2C 62.5 kOhm Non-Volatile SMT Digital POT - TSSOP-14 from Future Electronics.
- MAX5478EUD+ - Maxim Integrated - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Maxim Integrated MAX5478EUD+ Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Maxim Integrated ...
- MAX5478EUD+ Maxim Integrated - Digital Potentiometers ...
- Find the best pricing for Maxim Integrated MAX5478EUD+ by comparing bulk discounts from 10 distributors. Octopart is the world's source for MAX5478EUD+ ...
- MAX5477 DS - Maxim Integrated
- MAX5478EUD+. -40°C to +85°C. 14 TSSOP. 50. —. MAX5479ETE+T. -40°C to +85°C. 16 TQFN-EP*. 100. ABQ. MAX5479EUD+. -40°C to +85°C. 14 TSSOP.
- MAX5478EUD+. - Maxim Integrated Products - Non Volatile Digital ...
- Buy MAX5478EUD+. - Maxim Integrated Products - Non Volatile Digital Potentiometer, 50 kohm, Dual, 2 Wire, I2C, Serial, Linear, ± 25%, 2.7 V. element14 offers ...
- MAX5478EUD+ | MAX5478EUD+, Digital Potentiometer 50kΩ ...
- Buy MAX5478EUD+, Digital Potentiometer 50kΩ 256-Position Linear Serial-I2C 14 Pin, TSSOP MAX5478EUD+. Browse our latest Digital Potentiometers offers.
- MAX5478EUD+ - MAXIM INTEGRATED PRODUCTS - Non ...
- Buy MAX5478EUD+ - MAXIM INTEGRATED PRODUCTS - Non Volatile Digital Potentiometer, 50 kohm, Dual, I2C, Linear, ± 25%, 2.7 V at Farnell. order ...