- Mfr. #:
- AD5260BRUZ50-REEL7
- Description:
- Digital Potentiometer ICs IC 8-Bit SPI
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Wiper Memory: | Volatile |
| Package / Case: | TSSOP-14 |
| Supply Type: | Single, Dual |
| Number of POTs: | Single |
| Digital Interface: | SPI |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Taper: | Linear |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Brand: | Analog Devices |
| Series: | AD5260 |
| Resistance: | 50 kOhms |
| Length: | 5 mm |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Width: | 4.4 mm |
| Temperature Coefficient: | 35 PPM / C |
| Tolerance: | 30 % |
| Taps per POT: | 256 |
| Operating Supply Current: | 25 uA |
| Operating Supply Voltage: | 2.75 V |
| Supply Voltage - Max: | 16.5 V |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Height: | 1 mm |
| Unit Weight: | 0.004949 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
- Digital to Analog Converters ADI SLP
AD5260BRUZ50-REEL7 Price & Stock
Analog Devices AD5260BRUZ50-REEL7 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | AD5260BRUZ50-REEL7CT-ND | 1,825 | 40.19 | 36.08 | 29.57 | 25.17 | 25.17 | 2019-12-30T13:58:02Z |
| Digi-Key | AD5260BRUZ50-REEL7DKR-ND | 1,825 | 40.19 | 36.08 | 29.57 | 25.17 | 25.17 | 2019-12-30T13:58:02Z |
| Digi-Key | AD5260BRUZ50-REEL7TR-ND | 1,000 | - | - | - | 20.61 | 20.61 | 2019-12-30T13:58:02Z |
| Rochester Electronics | AD5260BRUZ50-REEL7 | 8 | 23.83 | 23.83 | 21.26 | 19.39 | 19.39 | 2019-12-31T10:03:36Z |
| Mouser | 584-AD5260BRUZ50-R7 | 893 | 37.15 | 33.18 | 27.18 | 24.61 | 24.61 | 2019-12-30T22:07:02Z |
| Arrow Electronics | AD5260BRUZ50-REEL7 | 217 | 34.86 | 31.49 | 26.27 | 26.27 | 26.27 | 2019-12-09T19:28:58Z |
| Verical | AD5260BRUZ50-REEL7 | 217 | - | 31.49 | 26.27 | 26.27 | 26.27 | 2019-12-31T17:56:49Z |
| LTL Group | 6789917 | 1,356 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T02:28:42Z |
| Abacus Technologies | AD5260BRUZ50-REEL7 | 4,450 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | AD5260BRUZ50-REEL7 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | AD5260BRUZ50-REEL7 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Analog Devices has several brands around the world that may have alternate names for AD5260BRUZ50-REEL7 due to regional differences or acquisition. AD5260BRUZ50-REEL7 may also be known as the following names:
- ANALOG
- ANALOG DEVICES INC
- ADI
- ANALOG DEVICE
- ANALOG DEV
- AD
- ANA
- PMI
- ADV
- ADA
- ANALOG DEVIC
- PMI/AD
- STOCK
- AD/PMI
- ANALOG INTERGRATIONS CORP
- PRECISION MONOLITIC INC
- ANALOG DEVI
- AD Analog Devices
- ANADEV
- ANLOGDEVIC
- ANALOG DEVICESBV
- PMISEM
- ADI/PBF
- Analog Devices (AD)
- ANALOG DEVICES GMBH
- Analog Devices Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- AD5260BRUZ50-REEL7 Analog Devices | Mouser
- AD5260BRUZ50-REEL7 Analog Devices Digital Potentiometer ICs 8-Bit SPI Dig POT datasheet, inventory, & pricing.
- AD5260BRUZ50-REEL7 Analog Devices Inc. | Integrated ...
- Order today, ships today. AD5260BRUZ50-REEL7 – Digital Potentiometer 50k Ohm Circuit 256 Taps SPI Interface 14-TSSOP from Analog Devices Inc.. Pricing ...
- AD5260BRUZ50-REEL7 by Analog Devices | Digital Potentiometer ...
- Buy AD5260BRUZ50-REEL7 with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Digital Potentiometer's.
- AD5260BRUZ50-REEL7 - Analog Devices - Datasheet, Prices ...
- Analog Devices AD5260BRUZ50-REEL7 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Analog Devices ...
- 1-/2-Channel 15 V Digital Potentiometer AD5260/AD5262
- RU-14. 96. AD5260BRUZ50-REEL7. 50. −40°C to +85°C. 14-Lead TSSOP. RU-14. 1000. AD5260BRUZ200. 200. −40°C to +85°C. 14-Lead TSSOP. RU-14.
- AD5260 Datasheet and Product Info | Analog Devices
- ... AD5260BRUZ200-RL7 Production; AD5260BRUZ50 Production; AD5260BRUZ50-REEL7 Production. Request Product/Process Change Notifications. Close.
- AD5260BRUZ50-REEL7 Analog Devices | SemiKart India
- AD5260BRUZ50-REEL7 From Analog Devices-Digital Potentiometer ICs-Digital Potentiometer ICs 8-Bit SPI Dig POT inventory, *inclusive of Indian Custom ...
- AD5260 Digital Potentiometer - USBid
- AD5260BRUZ20-RL7, AD5260BRUZ200, AD5260BRUZ200-RL7, AD5260BRUZ50. AD5260BRUZ50-REEL7, AD5260S, AD5260S0B, AD5260S0S ...
- AD5260BRUZ50-REEL7 datasheet(1/24 Pages) AD | 1-/2 ...
- 1-/2-Channel 15 V Digital PotentiometerAD5260/AD5262Rev. AInformation furnished by Analog Devices is believed to be accurate and reliable. However ...
- AD5260BRUZ50-REEL7 Analog Devices | Mouser Ecuador
- AD5260BRUZ50-REEL7 Analog Devices Circuitos integrados de potenciómetros digitales 8-Bit SPI Dig POT hoja de datos, inventario y precios.