- Mfr. #:
- DS1858B-050+
- Description:
- Digital Potentiometer ICs Dual Temp-Controlled Resistors
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Packaging: | Tube |
| Supply Type: | Single |
| Digital Interface: | Serial (2-Wire) |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Wiper Memory: | Non Volatile |
| Manufacturer: | Maxim Integrated |
| Brand: | Maxim Integrated |
| Taper: | Linear |
| Number of POTs: | Dual |
| Subcategory: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Category: | Digital Potentiometer ICs |
| Product Type: | Digital Potentiometer ICs |
| Series: | DS1858B |
| Package / Case: | CSBGA-16 |
| Part # Aliases: | 90-1858B+050 DS1858B |
| Factory Pack Quantity: | 810 |
| Resistance: | 50 kOhms |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Length: | 4 mm |
| Width: | 4 mm |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V, 5 V |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Taps per POT: | 256 |
| Operating Supply Current: | 2 mA |
| Height: | 1.01 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 95 C |
More Information
Request a quote DS1858B-050+ at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of DS1858B-050+ In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
DS1858B-050+ Price & Stock
Maxim Integrated DS1858B-050+ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 700-DS1858B-050 | 75 | 34.00 | 32.33 | 25.60 | 25.60 | 25.60 | 2020-01-06T22:53:42Z |
| Digi-Key | DS1858B-050+-ND | - | - | - | - | 20.48 | 20.48 | 2020-01-06T13:56:34Z |
| Avnet | DS1858B-050+ | - | - | - | - | - | - | 2020-01-07T02:23:59Z |
| Avnet Europe | DS1858B-050+ | - | 32.25 | 29.02 | 26.12 | 26.12 | 26.12 | 2020-01-06T08:03:21Z |
| LTL Group | 3958599 | 661 | - | - | - | - | - | 2020-01-06T07:01:17Z |
| Nexxon | DS1858B-050+ | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | DS1858B-050+ | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Maxim Integrated has several brands around the world that may have alternate names for DS1858B-050+ due to regional differences or acquisition. DS1858B-050+ may also be known as the following names:
- MAXIM
- MAX
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS
- MAXIM INTEGRATED PRODUCTS INC
- MAXI
- MAXIN
- MAXM
- MXM
- MAXIM INT
- MAXIM INTEGRATED PRO
- MAXIM INTEGRATED CIRCUITS
- MaximIC
- MAXIM/PBF
- MAIXM
- MAXIM-Pb
- MAXIM INTE
- MAXIM INTEGRATE
- MAXIM INTEGRATED PROD
- MAXIM INTEGR
- MAXIM INTEGRATED PRODUCT
- MAXIMI
- MAXIIM
- MAXIM INTEGRATED PRODU
- MAXIM-PBFREE
- Maxim Semiconductor
- Maxim
- ITW Paktron
AD5242BRUZ1M distributor
- DS1858B-050 Maxim Integrated | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. DS1858B-050 – Digital Potentiometer 50k Ohm 2 Circuit 256 Taps I²C Interface 16-CSBGA (4x4) from Maxim Integrated. Pricing and ...
- DS1858B-050 Maxim Integrated | Mouser
- DS1858B-050 Maxim Integrated Digital Potentiometer ICs DUAL TEMP CTRL R 50/50K W/3MON,BGA datasheet, inventory, & pricing.
- DS1858 Dual Temperature-Controlled Resistors with Three ...
- The DS1858 dual temperature-controlled nonvolatile (NV) variable resistors with three monitors consists of two 50kΩ 256-position linear variable resistors, three ...
- DS1858B-050+ footprint & symbol by Maxim Integrated | SnapEDA
- Download schematic symbols, PCB footprints, 3D Models, pinout & datasheet for the DS1858B-050+ by Maxim Integrated. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, ...
- DS1858B-050 Maxim Integrated - Digital Potentiometers ...
- Find the best pricing for Maxim Integrated DS1858B-050 by comparing bulk discounts from 2 distributors. Octopart is the world's source for DS1858B-050 ...
- DS1858B-050+ - Maxim Integrated - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Maxim Integrated DS1858B-050+ Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Maxim Integrated ...
- DS1858B-050 Datasheet(PDF) - Maxim Integrated Products
- Dual Temperature-Controlled Resistors with Three Monitors, DS1858B-050 datasheet, DS1858B-050 circuit, DS1858B-050 data sheet : MAXIM, alldatasheet, ...
- DS1858B-050 Datasheet PDF - Maxim Integrated
- DS1858B-050 Datasheet : Dual Temperature-Controlled Resistors with Three Monitors, DS1858B-050 PDF Download Maxim Integrated, DS1858B-050 ...
- DS1858B-050 - Data Acquisition - Digital Potentiometers ...
- UTSOURCE provides DS1858B-050 with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide DS1858B-050 ...