- Mfr. #:
- BD82QM67 S LJ4M
- Description:
- Chipsets QM67 Express Chipset Mobile FCBGA-989
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Integrated Graphics: | Without Graphics |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Series: | QM67 |
| Chipset Series: | QM67 |
| Type: | PCH |
| Product: | Mobile Chipsets |
| Manufacturer: | Intel |
| Brand: | Intel |
| Package / Case: | FCBGA-989 |
| Embedded Options: | Embedded |
| Code Name: | Cougar Point |
| Product Type: | Chipsets |
| Subcategory: | Chipsets |
| Product Category: | Chipsets |
| Part # Aliases: | 914325 |
| PCIe Configurations: | 8 Lanes, x1, x2, x4 |
| Factory Pack Quantity: | 450 |
| Number of SATA Ports: | 6 |
| TDP - Max: | 3.9 W |
| Length: | 25 mm |
| Width: | 25 mm |
| Number of USB Ports: | 14 |
| Number of Displays Supported: | 2 |
| PCIe Revision: | 2.0 |
| USB Revision: | 2.0 |
| Maximum Operating Temperature: | + 104 C |
More Information
- Mobile Express Chipsets
- Intel's Mobile Express Chipsets deliver a platform controller hub with extensive I/O support. Intel's platform controller hub (PCH) connects Intel processors with a motherboard via the Flexible Display Interface (FDI) and Direct Media Interface (DMI). The PCH Display Interface integrates the latest display technologies such as HDMI, DisplayPort, Embedded DisplayPort, Intel SDVO, and DVI, along with legacy display technologies. The PCH interfaces with the PCI Express Root Ports and supports the PCI Express Rev. 2.0, and supports a wide number and variety of port widths. Serial ATA is also supported, along with Advanced Host Controller Interface (AHCI), Intel Rapid Storage Technology, and Intel Smart Response Technology. Universal Serial Bus (USB) Controllers are available up to USB 3.0, and a Gigabit Ethernet Controller is available as well. Enhanced power management is included and permits software independent entrance into low-power states, and includes Intel Active Management Technology (AMT). Intel Virtualization Technology for Directed I/O supports the virtualization of platforms based on Intel Processors, and enables multiple operating systems and applications to run in independent partitions. Finally, an Intel High Definition Audio Controller provides and array of inputs and outputs.Learn More
- QM67 Mobile Express Chipset
- Intel QM67 Mobile Express Chipset offers a platform controller hub with extensive I/O support. Intel QM67 Mobile Express Chipset provides PCI Express 2.0, ACPI power management, enhanced DMA controller, serial ATA, USB 20. host interface, Gigabit Ethernet, SMBus 2.0 with I2C support, Intel HD Audio, Intel Rapid Storage Technology, Intel Active Management Technology, Intel Virtualization Technology for directed I/O, Intel Trusted Execution Technology, Integrated Clock Controller, Intel Flexible Display Interconnect, Display ports (VGA, HDMI, DVI, Displayport 1.1, SDVO, and LVDS), LPC interface, FWH interface, SPI, Intel Anti-theft Technology, and JTAG Boundary Scan support.Learn More
BD82QM67 S LJ4M Price & Stock
Intel BD82QM67 S LJ4M pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 607-BD82QM67SLJ4M | 345 | 493.50 | 479.95 | 467.18 | 455.04 | 455.04 | 2019-12-16T23:33:09Z |
| Verical | BD82QM67 S LJ4M | 283 | 502.80 | 457.09 | 424.05 | 414.07 | 414.07 | 2019-12-17T17:59:06Z |
| Verical | BD82QM67 S LJ4M | 200 | 502.80 | 457.09 | 424.05 | 424.05 | 424.05 | 2019-12-17T17:59:06Z |
| Avnet Europe | 914325 | 375 | 713.11 | 691.71 | 641.79 | 641.79 | 641.79 | 2019-12-18T07:56:04Z |
| LTL Group | 6175674 | 347 | - | - | - | - | - | 2019-12-17T06:52:39Z |
| Quest | BD82QM67SLJ4M | 30 | 425.14 | 408.78 | 392.43 | 392.43 | 392.43 | 2019-12-18T11:24:46Z |
| Classic Components | BD82QM67SLJ4M | 29 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T00:47:00Z |
| GreenTree Electronics | BD82QM67SLJ4M | 445 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Dana Microsystems | BD82QM67 S LJ4M | 398 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T03:40:52Z |
| Abacus Technologies | BD82QM67 SLJ4M | 1,401 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Summit Electronics | BD82QM67 S LJ4M | Contact | - | - | - | - | - | 2018-03-06T19:04:05Z |
| Sierra IC | BD82QM67 S LJ4M | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Intel has several brands around the world that may have alternate names for BD82QM67 S LJ4M due to regional differences or acquisition. BD82QM67 S LJ4M may also be known as the following names:
- INT
- CORTINA
- INTEL CORP
- DIGITAL
- INTE
- ITL
- INTL
- INTEL CORPORATION
- REI
- INL
- ISP
- TNTEL
- NITEL
- Intel Semiconductor Ltd
- INTEL CORPORATI
- INT'L REC
- INTEL MIL EOL
- Intel Celeron
- INTEL SEMICONDUCTOR
- INTEL XEON
- Intel / Altera
- INTEL COR
- Intel (CPU)
- INTEL (VA)
- Intel (formerly Altera)
AD5242BRUZ1M distributor
- BD82QM67 S LJ4M Intel | Mouser
- BD82QM67 S LJ4M Intel Chipsets QM67 Express Chipset Mobile FCBGA-989 datasheet, inventory, & pricing.
- BD82QM67 S LJ4M Intel Chipsets | Mouser
- Intel BD82QM67 S LJ4M Chipsets are available at Mouser Electronics. Mouser offers inventory, pricing, & datasheets for Intel BD82QM67 S LJ4M Chipsets.
- BD82QM67 S LJ4M datasheet - Specifications: Manufacturer ...
- BD82QM67 S LJ4M Specifications: Manufacturer: Intel ; Product: Mobile Chipsets ; Chipset Series: QM67 ; Type: PCH ; Code Name: Cougar Point ; PCIe ...
- BD82QM67 S LJ4M by Intel | Interface Controllers | Arrow.com
- Buy BD82QM67 S LJ4M with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Interface Controllers.
- BD82QM67 S LJ4M Intel - Distributors and Price Comparison ...
- Find the best pricing for Intel BD82QM67 S LJ4M by comparing bulk discounts from 1 distributors. Octopart is the world's source for BD82QM67 S LJ4M ...
- 《 BD82QM67 S LJ4M 》 Intel supplier
- Buy BD82QM67 S LJ4M, Chipsets QM67 Express Chipset Mobile FCBGA-989. In Stock. Great Prices!
- BD82QM67-SLJ4M Price & Stock | DigiPart
- BD82QM67 S LJ4M, Intel, Chipsets QM67 Express Chipset Mobile FCBGA-989, 0 ... Buy · BD82QM67 S LJ4M, Intel, Platform Controller Hub 989-Pin FCBGA ...
- Intel® H61 Express Chipset Product Specifications
- All information provided is subject to change at any time, without notice. Intel may make changes to manufacturing life cycle, specifications, and product ...
- BD82QM67 S LJ4M Quick Quote - ICQuoter Electronics
- Part Number: BD82QM67 S LJ4M Search In Worldway: BD82QM67 S LJ4M Manufacturer: Intel Description: Chipsets QM67 Express Chipset Mobile FCBGA- ...
- BD82QM67 S LJ4M - Intel - Hoja de data & Precio ...
- Intel BD82QM67 S LJ4M Inventario, precios, hojas de datos de distribuidores autorizados en TrustedParts.com. Resultados instantáneos para Intel BD82QM67 ...