- Mfr. #:
- BD82HM65 S LJ4P
- Description:
- Chipsets HM65 Express Chipset Mobile FCBGA-989
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Integrated Graphics: | With Graphics |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Type: | PCH |
| Product: | Mobile Chipsets |
| Brand: | Intel |
| Manufacturer: | Intel |
| Series: | HM65 |
| Chipset Series: | HM65 |
| Package / Case: | FCBGA-989 |
| Embedded Options: | Embedded |
| Code Name: | Cougar Point |
| Product Type: | Chipsets |
| Product Category: | Chipsets |
| Subcategory: | Chipsets |
| Graphics Output: | CRT, DisplayPort, DVI, HDMI, LVDS, SDVO |
| Part # Aliases: | 914377 |
| PCIe Configurations: | 8 Lanes, x1, x2, x4 |
| Factory Pack Quantity: | 450 |
| Number of SATA Ports: | 6 |
| TDP - Max: | 3.9 W |
| Width: | 25 mm |
| Length: | 25 mm |
| Number of USB Ports: | 12 |
| Number of Displays Supported: | 2 |
| PCIe Revision: | 2.0 |
| Maximum Operating Temperature: | + 104 C |
More Information
- Mobile Express Chipsets
- Intel's Mobile Express Chipsets deliver a platform controller hub with extensive I/O support. Intel's platform controller hub (PCH) connects Intel processors with a motherboard via the Flexible Display Interface (FDI) and Direct Media Interface (DMI). The PCH Display Interface integrates the latest display technologies such as HDMI, DisplayPort, Embedded DisplayPort, Intel SDVO, and DVI, along with legacy display technologies. The PCH interfaces with the PCI Express Root Ports and supports the PCI Express Rev. 2.0, and supports a wide number and variety of port widths. Serial ATA is also supported, along with Advanced Host Controller Interface (AHCI), Intel Rapid Storage Technology, and Intel Smart Response Technology. Universal Serial Bus (USB) Controllers are available up to USB 3.0, and a Gigabit Ethernet Controller is available as well. Enhanced power management is included and permits software independent entrance into low-power states, and includes Intel Active Management Technology (AMT). Intel Virtualization Technology for Directed I/O supports the virtualization of platforms based on Intel Processors, and enables multiple operating systems and applications to run in independent partitions. Finally, an Intel High Definition Audio Controller provides and array of inputs and outputs.Learn More
- HM65 Mobile Express Chipset
- Intel HM6 Mobile Express Chipset offers a platform controller hub with extensive I/O support. Intel HM6 Mobile Express Chipset provides PCI Express 2.0, ACPI power management, enhanced DMA controller, serial ATA, USB 2.0 host interface, Gigabit Ethernet, SMBus 2.0 with I²C support, Intel HD Audio, Intel Rapid Storage Technology, Intel Active Management Technology, Intel Virtualization Technology for directed I/O, Intel Trusted Execution Technology, Intel Flexible Display Interconnect, Integrated Clock Controller, Display ports (Analog VGA, HDMI, DVI, Displayport 1.1, embedded DisplayPort, SDVO, and LVDS), LPC interface, FWH interface, SPI, Intel Anti-theft Technology, and JTAG Boundary Scan support.Learn More
BD82HM65 S LJ4P Price & Stock
Intel BD82HM65 S LJ4P pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 607-BD82HM65SLJ4P | 207 | 405.97 | 394.83 | 384.31 | 374.34 | 374.34 | 2019-12-13T20:59:41Z |
| Avnet | BD82HM65 S LJ4P | 58 | - | - | - | - | - | 2019-12-14T01:48:28Z |
| Verical | BD82HM65 S LJ4P | 146 | 365.37 | 355.34 | 351.53 | 351.53 | 351.53 | 2019-12-15T17:43:44Z |
| Bison Technologies | BD82HM65 SLJ4P-233555-INTEL | 525 | - | - | - | - | - | 2019-11-21T13:36:41Z |
| Bison Technologies | BD82HM65 SLJ4P-292282-INTEL | 340 | - | - | - | - | - | 2019-11-21T13:36:41Z |
| Abacus Technologies | BD82HM65 SLJ4P | 400 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Summit Electronics | BD82HM65 S LJ4P | Contact | - | - | - | - | - | 2018-03-06T19:04:05Z |
| North Star Micro | BD82HM65 S LJ4P | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | BD82HM65 S LJ4P | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Intel has several brands around the world that may have alternate names for BD82HM65 S LJ4P due to regional differences or acquisition. BD82HM65 S LJ4P may also be known as the following names:
- INT
- CORTINA
- INTEL CORP
- DIGITAL
- INTE
- ITL
- INTL
- INTEL CORPORATION
- REI
- INL
- ISP
- TNTEL
- NITEL
- Intel Semiconductor Ltd
- INTEL CORPORATI
- INT'L REC
- INTEL MIL EOL
- Intel Celeron
- INTEL SEMICONDUCTOR
- INTEL XEON
- Intel / Altera
- INTEL COR
- Intel (CPU)
- INTEL (VA)
- Intel (formerly Altera)
AD5242BRUZ1M distributor
- BD82HM65 S LJ4P Intel | Mouser
- BD82HM65 S LJ4P Intel Chipsets HM65 Express Chipset Mobile FCBGA-989 datasheet, inventory, & pricing.
- BD82HM65-S-LJ4P Intel Chipsets | Mouser
- Intel BD82HM65-S-LJ4P Chipsets are available at Mouser Electronics. Mouser offers inventory, pricing, & datasheets for Intel BD82HM65-S-LJ4P Chipsets.
- BD82HM65 S LJ4P - Intel - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Intel BD82HM65 S LJ4P inventory, pricing and datasheets from authorized distributors. Use the trusted source for electronic parts.
- BD82HM65 S LJ4P by Intel | Interface Controllers | Arrow.com
- Buy BD82HM65 S LJ4P with extended same day shipping times. View datasheets, stock and pricing, or find other Interface Controllers.
- BD82HM65 S LJ4P - Zeanoelectronics.com
- Offer Intel BD82HM65 S LJ4P from Zeano International Limited. Request Price for BD82HM65 S LJ4P from Electronic Components Distributor ...
- BD82HM65 S LJ4P :: Intel - SWATEE ELECTRONICS
- Buy BD82HM65 S LJ4P, Chipsets HM65 Express Chipset Mobile FCBGA-989. In Stock. Great Prices!
- BD82HM65 S LJ4P - INTEL | X-ON - X-ON Electronic
- BD82HM65 S LJ4P are available at X-ON Electronics Components. X-ON offers better pricing, availability and various range of BD82HM65 S LJ4P.
- BD82HM65 S LJ4P - Intel - IC Chips - Kynix Semiconductor
- Offer BD82HM65 S LJ4P Intel from Kynix Semiconductor Hong Kong Limited.IC Chips Chipsets HM65 Express Chipset Mobile FCBGA-989.
- BD82HM65 S LJ4P Intel - 贸泽电子
- BD82HM65 S LJ4P Intel 芯片组HM65 Express Chipset Mobile FCBGA-989 数据表, 库存, 价格.
- 【BD82HM65 S LJ4P】PDF/Datasheet/Manufacturers ...
- BD82HM65 S LJ4P,Intel are available at Chuangxinda Electronics. Chuangxinda offers inventory, pricing & datasheets for BD82HM65 S LJ4P.