- Mfr. #:
- CD4018BE
- Description:
- Counter ICs CMOS Prest Div-by-N
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Counting Method: | Synchronous |
| Package / Case: | PDIP-16 |
| Counter Type: | Divide By N |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD4018B |
| Logic Family: | CD4000 |
| Number of Bits: | 5 bit |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 18 V |
| Factory Pack Quantity: | 25 |
| Unit Weight: | 0.033570 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 1.5 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
CD4018BE is available at OMO Electronic.We can offer CD4018BE for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
CD4018BE Price & Stock
Intersil CD4018BE pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | CD4018BE | 3,784 | 1.40 | 1.40 | 1.32 | 1.25 | 1.25 | 2020-02-22T09:56:07Z |
| Halfin | 35881 | 662 | 2.95 | 2.95 | 1.27 | 1.27 | 1.27 | 2020-01-16T14:26:29Z |
| Gerber | CD4018BE | 137 | 5.30 | 5.30 | 5.30 | 5.30 | 5.30 | 2020-02-21T11:53:09Z |
| Freelance Electronics | CD4018BE | 79 | 8.27 | 8.27 | 4.52 | 4.52 | 4.52 | 2020-02-21T17:13:11Z |
| Semi Source | CD4018BE | 49 | - | - | - | - | - | 2020-01-23T19:42:24Z |
| Dachs | CD4018BE | 24 | - | - | - | - | - | 2020-02-11T15:48:27Z |
| Resion | CD4018BE | 1 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| SPEC | CD4018BE | 8 | - | - | - | - | - | 2020-02-19T13:49:50Z |
| Classic Components | CD4018BE | 1 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T23:53:28Z |
Alternate Names
Intersil has several brands around the world that may have alternate names for CD4018BE due to regional differences or acquisition. CD4018BE may also be known as the following names:
- INTER
- ISL
- INTERS
- INTERSI
- Intersil Corporation
- INTESIL
- INSL
- INTR
- INTERSIL CORP
- INTS
- INTERSL
- INTRSL
- HARRIS SEMICONDUCTOR
- INTERSIL/HARRIS
- INTSL
- INERSIL
- HARRIS SEMI
- INTERSIL CHINA LIMITED
- INTERSIL/PBF
- Harris / Intersil
- Harris Semiconductor(Intersil)
- INTERSIL/MIL
- INTEYSIL
- Renesas Electronics / Intersil
- INTERSIL (VA)
AD5242BRUZ1M distributor
- CD4018BE | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Description for the CD4018B. CD4018B types consist of 5 Johnson-Counter stages, buffered Q outputs from each stage, and counter preset control gating. CLOCK ...
- CD4018B TYPES datasheet (Rev. C) - Texas Instruments
- Jul 22, 2020 — CD4018BE. ACTIVE. PDIP. N. 16. 25. Green (RoHS. & no Sb/Br). NIPDAU. N / A for Pkg Type. -55 to 125. CD4018BE. CD4018BF. ACTIVE.
- CD4018BE Texas Instruments | Mouser
- CD4018BE Texas Instruments Counter ICs CMOS Prest Div-by-N datasheet, inventory, & pricing.
- CD4018BE Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD4018BE – Counter IC Divide-by-N 1 Element 5 Bit Positive Edge 16-PDIP from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- CD4018BE datasheet - ti CD4018B, CMOS Presettable Divide ...
- CD4018BE ti CD4018B, CMOS Presettable Divide-by-n Counter Data sheet acquired from Harris Semiconductor SCHS028C - Revised October 2003.
- CD4018BE Texas Instruments - Counters - Distributors, Price ...
- Find the best pricing for Texas Instruments CD4018BE by comparing bulk discounts from 10 distributors. Octopart is the world's source for CD4018BE availability ...
- CD4018BE Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- CMOS PRESETTABLE DIVIDE-BY-N COUNTER, CD4018BE datasheet, CD4018BE circuit, CD4018BE data sheet : TI, alldatasheet, datasheet, Datasheet ...
- Juried Engineering CD4018BE CD4018 CMOS Presettable ...
- Juried Engineering CD4018BE CD4018 CMOS Presettable Divide-by-N Counter IC Breadboard-Friendly (Pack of 10): Amazon.com: Industrial & Scientific.
- CD4018BE TEXAS INSTRUMENTS - IC: digital | divide by N ...
- TEXAS INSTRUMENTS CD4018BE | IC: digital; divide by N,counter,presettable; CMOS; THT; DIP16 - This product is available in Transfer Multisort Elektronik.