- Mfr. #:
- SN74HC4040DR
- Description:
- Counter ICs 12-Bit ASynch Binary Counter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Series: | SN74HC4040 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | HC |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Number of Bits: | 12 bit |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Part No. SN74HC4040DR is now available at OMO. Request a quote of SN74HC4040DR please use the request quote or email us a RFQ.
SN74HC4040DR Price & Stock
Texas Instruments SN74HC4040DR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-14852-1-ND | 3,822 | 4.20 | 3.57 | 2.66 | 1.62 | 1.62 | 2020-03-11T13:03:15Z |
| Digi-Key | 296-14852-6-ND | 3,822 | 4.27 | 3.67 | 2.74 | 1.67 | 1.67 | 2020-03-11T13:03:15Z |
| Digi-Key | 296-14852-2-ND | 2,500 | - | - | - | - | 1.38 | 2020-03-11T13:03:15Z |
| Rochester Electronics | SN74HC4040DR | 11,890 | 1.26 | 1.26 | 1.26 | 1.19 | 1.19 | 2020-03-11T08:48:35Z |
| Texas Instruments | SN74HC4040DR | 6,940 | 2.73 | 2.73 | 2.31 | 0.979 | 0.979 | 2020-03-12T02:03:10Z |
| Mouser | 595-SN74HC4040DR | 2,898 | 4.20 | 3.43 | 2.10 | 1.62 | 1.28 | 2020-03-11T22:24:59Z |
| Verical | SN74HC4040DR | 15,000 | - | - | - | - | 1.28 | 2020-03-11T17:53:19Z |
| Verical | SN74HC4040DR | 2,500 | - | - | - | - | 1.37 | 2020-03-11T17:53:19Z |
| Verical | SN74HC4040DR | 2,180 | - | - | 2.02 | 1.44 | 1.44 | 2020-03-11T17:53:19Z |
| Arrow Electronics | SN74HC4040DR | 15,000 | - | - | - | - | 1.28 | 2020-03-11T17:36:02Z |
| Arrow Electronics | SN74HC4040DR | 2,180 | 3.69 | 3.12 | 2.02 | 1.44 | 1.44 | 2020-03-11T17:36:02Z |
| element14 APAC | 2436999 | - | - | - | - | - | 1.57 | 2020-03-11T14:40:43Z |
| Avnet | SN74HC4040DR | - | - | - | - | - | - | 2020-03-12T03:19:01Z |
| Farnell | 2436999 | - | - | - | - | - | 1.17 | 2020-03-11T13:50:16Z |
| Avnet Europe | SN74HC4040DR | - | - | - | - | - | 2.05 | 2020-03-11T08:15:00Z |
| Semi Source | SN74HC4040DR | 1,753 | - | - | - | - | - | 2020-03-06T18:25:11Z |
| LTL Group | 5426778 | 20,000 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T00:43:02Z |
| Bison Technologies | SN74HC4040DR-156443-TEXAS INSTRUMENTS | 5,900 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T12:09:47Z |
| Chip 1 Exchange | SN74HC4040DR | 3,304 | - | - | - | - | - | 2020-02-23T11:43:22Z |
| LCSC | C6848 | 4,267 | 2.49 | 1.87 | 1.64 | 1.56 | 1.56 | 2020-03-11T23:31:51Z |
| Dana Microsystems | SN74HC4040DR | 781 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T20:03:08Z |
| Classic Components | SN74HC4040DR | 11,550 | - | - | - | - | - | 2020-03-10T23:54:38Z |
| Nexxon | SN74HC4040DR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| TransparentC | SN74HC4040DR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | SN74HC4040DR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74HC4040DR | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74HC4040DR due to regional differences or acquisition. SN74HC4040DR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74HC4040DR Texas Instruments | Mouser
- SN74HC4040DR Texas Instruments Counter ICs 12-Bit ASynch Binary Counter datasheet, inventory, & pricing.
- SN54HC4040, SN74HC4040 datasheet (Rev. D) - Texas ...
- SN74HC4040N. SN74HC4040N. Tube of 40. SN74HC4040D. SOIC − D. Reel of 2500. SN74HC4040DR. HC4040. SOIC − D. Reel of 250. SN74HC4040DT.
- SN74HC4040DR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74HC4040DR from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74HC4040DR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74HC4040DR – Counter IC Binary Counter 1 Element 12 Bit Negative Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and ...
- SN74HC4040DR by Texas Instruments | Counter Shift Registers
- Buy SN74HC4040DR with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Counter Shift Registers's.
- SN74HC4040DR Texas Instruments - Counters - Distributors ...
- Find the best pricing for Texas Instruments SN74HC4040DR by comparing bulk discounts from 8 distributors. Octopart is the world's source for SN74HC4040DR ...
- Texas Instruments SN74HC4040DR|74 Series - LCSC.COM
- Texas Instruments Texas Instruments SN74HC4040DR US$0.39 LCSC electronic components online Logic ICs 74 Series leaded datasheet+inventory and ...
- SN74HC4040DR - Texas Instruments | Findchips
- SN74HC4040DR - Texas Instruments Counters details, datasheets, alternatives, pricing and availability. 49377 available from 7 distributors.
- SN74HC4040DR | Texas Instruments SN74HC4040DR 12 ...
- Buy Texas Instruments SN74HC4040DR 12-stage Binary Counter, Up Counter, 2 → 6 V, 16-Pin SOIC SN74HC4040DR or other Counter ICs online from RS for ...
- SN74HC4040DR - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments SN74HC4040DR Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...