- Mfr. #:
- CD4018BNSR
- Description:
- Counter ICs CMOS Prest Div-by-N
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Counting Method: | Synchronous |
| Package / Case: | SO-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Counter Type: | Divide By N |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD4018B |
| Logic Family: | CD4000 |
| Pd - Power Dissipation: | 500 mW (1/2 W) |
| Number of Bits: | 5 bit |
| Output Voltage: | 3.0 V to 18 V |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 18 V |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Unit Weight: | 0.007079 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Input Voltage: | - 0.5 V to + 0.5 V |
| Output Current: | +/- 1.5 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Part No. CD4018BNSR is now available at OMO. Request a quote of CD4018BNSR please use the request quote or email us a RFQ.
CD4018BNSR Price & Stock
Texas Instruments CD4018BNSR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-14095-1-ND | 2,281 | 3.62 | 3.09 | 2.30 | 1.40 | 1.40 | 2020-03-27T13:05:48Z |
| Digi-Key | 296-14095-6-ND | 2,281 | 3.69 | 3.18 | 2.37 | 1.44 | 1.44 | 2020-03-27T13:05:48Z |
| Digi-Key | 296-14095-2-ND | - | - | - | - | - | 1.11 | 2020-03-27T13:05:48Z |
| Rochester Electronics | CD4018BNSR | 841 | 1.14 | 1.14 | 1.06 | 0.993 | 0.993 | 2020-03-28T09:00:53Z |
| Texas Instruments | CD4018BNSR | 4,000 | 2.34 | 2.34 | 1.99 | 0.852 | 0.852 | 2020-03-28T02:03:17Z |
| Mouser | 595-CD4018BNSR | 3,511 | 3.62 | 2.97 | 1.82 | 1.41 | 1.11 | 2020-03-27T21:51:00Z |
| Verical | CD4018BNSR | 10,000 | - | - | - | - | 1.11 | 2020-03-27T17:52:54Z |
| Avnet | CD4018BNSR | - | - | - | - | - | 1.21 | 2020-03-28T01:42:05Z |
| NetroFlash | CD4018BNSR | 772 | - | - | - | - | - | 2020-03-18T21:11:10Z |
| Semi Source | CD4018BNSR | 74 | - | - | - | - | - | 2020-03-20T19:18:14Z |
| Sourceability | CD4018BNSR | 2,000 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T19:24:07Z |
| LTL Group | 4709812 | 119 | - | - | - | - | - | 2020-03-27T08:06:06Z |
| North Star Micro | CD4018BNSR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | CD4018BNSR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | CD4018BNSR | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD4018BNSR due to regional differences or acquisition. CD4018BNSR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD4018BNSR Texas Instruments | Mouser
- CD4018BNSR Texas Instruments Counter ICs CMOS Prest Div-by-N datasheet, inventory, & pricing.
- CD4018BNSR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the CD4018BNSR from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- Carrier pack material lookup | Texas Instruments
- Device, CD4018BNSR. Package type, NS. Package name, SOP. Pins, 16. SPQ, 2000. Reel diameter (mm), 330. Reel width W1 (mm), 16.4. A0 (mm), 8.2.
- CD4018BNSR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs) | DigiKey ...
- Order today, ships today. CD4018BNSR – Counter IC Divide-by-N Element Bit Positive Edge 16-SO from Texas Instruments. Pricing and Availability on millions ...
- CD4018BNSR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD4018BNSR – Counter IC Divide-by-N Element Bit Positive Edge 16-SO from Texas Instruments. Pricing and Availability on millions ...
- CD4018BNSR - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments CD4018BNSR Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD4018BNSR Integrated Circuits (ICs) | BD Electronics LTD.
- Description. IC DIV-BY-N COUNTR PRESET 16SO. Category. SKU CD4018BNSR Integrated Circuits (ICs). Manufacturer. Luminary Micro / Texas Instruments.
- CD4018BNSR Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- CMOS Presettable Divide-by -N counter, CD4018BNSR datasheet, CD4018BNSR circuit, CD4018BNSR data sheet : TI1, alldatasheet, datasheet, datesheet ...
- CD4018BNSR Texas Instruments | Mouser Turkey
- CD4018BNSR Texas Instruments Counter ICs CMOS Prest Div-by-N datasheet, inventory & pricing.