- Mfr. #:
- MC74HC161ADR2G
- Description:
- Counter ICs Binary Counters 4Bit Asynchronous
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Package / Case: | SOIC-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Brand: | ON Semiconductor |
| Series: | MC74HC161A |
| Product Type: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Counter Type: | Binary |
| Counting Method: | Asynchronous |
| Logic Family: | 74HC |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Unit Weight: | 0.023492 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
MC74HC161ADR2G Price & Stock
ON Semiconductor MC74HC161ADR2G pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | MC74HC161ADR2GOSCT-ND | 2,163 | 3.26 | 2.62 | 1.78 | 1.00 | 1.00 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Digi-Key | MC74HC161ADR2GOSDKR-ND | 2,163 | 3.26 | 2.62 | 1.78 | 1.00 | 1.00 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Digi-Key | MC74HC161ADR2GOSTR-ND | - | - | - | - | - | 0.838 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Rochester Electronics | MC74HC161ADR2G | 27,757 | 1.24 | 1.24 | 1.09 | 1.01 | 1.01 | 2020-01-18T09:55:40Z |
| Verical | MC74HC161ADR2G | 500 | - | - | 1.24 | 0.913 | 0.746 | 2020-01-17T17:57:13Z |
| Arrow Electronics | MC74HC161ADR2G | 500 | 3.03 | 2.28 | 1.22 | 0.913 | 0.746 | 2020-01-20T15:13:38Z |
| Mouser | 863-MC74HC161ADR2G | - | 3.19 | 2.40 | 1.31 | 0.979 | 0.785 | 2020-01-18T00:22:49Z |
| Avnet | MC74HC161ADR2G | - | - | - | - | - | 0.867 | 2020-01-18T02:45:17Z |
| Avnet Europe | MC74HC161ADR2G | 2,500 | - | - | - | - | 0.792 | 2020-01-20T08:23:20Z |
| Newark | 71J5597 | - | - | - | - | - | 0.994 | 2020-01-18T16:03:29Z |
| LTL Group | 4997414 | 2,500 | - | - | - | - | - | 2020-01-19T01:46:16Z |
| Chip Components | MC74HC161ADR2G | 13,528 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T02:38:24Z |
| Classic Components | MC74HC161ADR2G | 452 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| C Plus Electronics | MC74HC161ADR2G | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| Sierra IC | MC74HC161ADR2G | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | MC74HC161ADR2G | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for MC74HC161ADR2G due to regional differences or acquisition. MC74HC161ADR2G may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor
AD5242BRUZ1M distributor
- MC74HC161ADR2G ON Semiconductor | Mouser
- MC74HC161ADR2G ON Semiconductor Counter ICs Binary Counters 4Bit Asynchronous datasheet, inventory, & pricing.
- MC74HC161ADR2G ON Semiconductor | Integrated Circuits ...
- Order today, ships today. MC74HC161ADR2G – Counter IC Binary Counter Element Bit Positive Edge 16-SOIC from ON Semiconductor. Pricing and Availability ...
- MC74HC161ADR2G, Counter Single 4-Bit Binary UP ... - Amazon.com
- Buy MC74HC161ADR2G, Counter Single 4-Bit Binary UP Automotive 16-Pin SOIC T/R (100 Items): Accessories - Amazon.com ✓ FREE DELIVERY possible on ...
- MC74HC161ADR2G by ON Semiconductor | Counter Shift ...
- ON Semiconductor MC74HC161ADR2G Counter Shift Registers. Counter Single 4-Bit Binary UP Automotive 16-Pin SOIC T/R Video Transcript ...
- MC74HC161ADR2G - ON Semiconductor - Datasheet, Prices ...
- ON Semiconductor MC74HC161ADR2G Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for ON Semiconductor ...
- ON Semiconductor
- Qty. MC74HC161ADG, Active. Pb-free. Halide free. MC74HC161A, SOIC-16, 751B-05, 1, 260, Tube, 48, $0.116. Sample. MC74HC161ADR2G, Active. Pb-free.
- MC74HC161ADR2G - On Semiconductor - PRESETTABLE BINARY ...
- Buy MC74HC161ADR2G - On Semiconductor - PRESETTABLE BINARY COUNTER, -40TO125DEGC ROHS COMPLIANT: YES. Newark offers fast quotes, ...
- MC74HC161A - Presettable Counters - Farnell
- MC74HC161ADR2G. SOIC-16. (Pb-Free). 2500 Units / Tape & Reel. MC74HC161ADTR2G. TSSOP-16*. 2500 Units / Tape & Reel. MC74HC163ADG. SOIC-16.
- MC74HC161ADR2G - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- UTSOURCE provides MC74HC161ADR2G with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide ...