- Mfr. #:
- CD40192BNSR
- Description:
- Counter ICs Presettable Up/Down
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up/Down |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SO-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Counter Type: | Decade |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD40192B |
| Logic Family: | CD4000 |
| Width: | 5.3 mm |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 18 V |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Length: | 10.3 mm |
| Height: | 1.95 mm |
| Unit Weight: | 0.007079 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 1.5 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Part No. CD40192BNSR is now available at OMO. Request a quote of CD40192BNSR please use the request quote or email us a RFQ.
CD40192BNSR Price & Stock
Texas Instruments CD40192BNSR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-14096-1-ND | 2,211 | 3.62 | 3.09 | 2.30 | 1.40 | 1.40 | 2020-03-29T12:58:45Z |
| Digi-Key | 296-14096-6-ND | 2,211 | 3.69 | 3.18 | 2.37 | 1.44 | 1.44 | 2020-03-29T12:58:45Z |
| Digi-Key | 296-14096-2-ND | - | - | - | - | - | 1.11 | 2020-03-29T12:58:45Z |
| Texas Instruments | CD40192BNSR | 10,979 | 2.34 | 2.34 | 1.63 | 0.851 | 0.851 | 2020-03-30T02:03:28Z |
| Mouser | 595-CD40192BNSR | 4,734 | 3.62 | 2.97 | 1.82 | 1.40 | 1.11 | 2020-03-26T16:05:37Z |
| Verical | CD40192BNSR | 2,000 | - | - | - | - | 1.07 | 2020-03-29T17:50:22Z |
| Verical | CD40192BNSR | 4,000 | - | - | - | - | 1.12 | 2020-03-29T17:50:22Z |
| Arrow Electronics | CD40192BNSR | 2,000 | - | - | - | - | 1.07 | 2020-03-29T16:14:45Z |
| Avnet | CD40192BNSR | - | - | - | - | - | 1.21 | 2020-03-28T01:42:05Z |
| Avnet Europe | CD40192BNSR | - | - | - | - | - | 1.86 | 2020-03-30T07:38:57Z |
| LTL Group | 4709820 | 194 | - | - | - | - | - | 2020-03-29T06:52:29Z |
| TransparentC | CD40192BNSR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | CD40192BNSR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD40192BNSR due to regional differences or acquisition. CD40192BNSR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD40192BNSR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Features for the CD40192B. Individual clock lines for counting up or counting down; Synchronous high-speed carry and borrow propagation delays for ...
- CD40192BNSR Texas Instruments | Mouser
- CD40192BNSR Texas Instruments Counter ICs Presettable Up/Down datasheet, inventory, & pricing.
- CD40192BNSR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD40192BNSR – Counter IC Counter, Decade Element Bit Positive Edge 16-SO from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- CD40192BNSR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs) - Digikey
- Order today, ships today. CD40192BNSR – Counter IC Counter, Decade Element Bit Positive Edge 16-SO from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- CD40192BNSR Texas Instruments - Counters - Distributors ...
- Find the best pricing for Texas Instruments CD40192BNSR by comparing bulk discounts from 7 distributors. Octopart is the world's source for CD40192BNSR ...
- CD40192BNSR datasheet - ti CD40192B, CMOS Presettable ...
- CD40192BNSR ti CD40192B, CMOS Presettable BCD Up/down Counter (Dual Clock With Reset) Data sheet acquired from Harris Semiconductor SCHS106B ...
- CD40192BNSR footprint & symbol by Texas Instruments ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the CD40192BNSR by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, ...
- CD40192BNSR Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- CMOS Pressettable Up/Down Counters, CD40192BNSR datasheet, CD40192BNSR circuit, CD40192BNSR data sheet : TI, alldatasheet, datasheet, Datasheet ...
- CD40192BNSR - Logica - Contatori, Divisori,Purchase ...
- UTSOURCE provides CD40192BNSR with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide CD40192BNSR ...
- CD40192BNSR datasheet, Pinout ,application circuits CMOS ...
- CD40192BNSR datasheet,CD40192BNSR Pinout Pin out,CD40192BNSR application circuits can be download from datasheetdir.