- Mfr. #:
- SN74F161ADR
- Description:
- Counter ICs 4bit Synch Binary
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Series: | SN74F161A |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Logic Family: | F |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Output Current: | 20 ma/- 1 mA |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
SN74F161ADR is available at OMO Electronic.We can offer SN74F161ADR for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
SN74F161ADR Price & Stock
Texas Instruments SN74F161ADR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-14809-1-ND | 3,790 | 4.62 | 4.05 | 3.10 | 1.96 | 1.96 | 2020-03-01T13:58:12Z |
| Digi-Key | 296-14809-6-ND | 3,790 | 4.62 | 4.05 | 3.10 | 1.96 | 1.96 | 2020-03-01T13:58:12Z |
| Digi-Key | 296-14809-2-ND | - | - | - | - | - | 1.61 | 2020-03-01T13:58:12Z |
| Texas Instruments | SN74F161ADR | 5,450 | 3.43 | 3.43 | 2.94 | 1.19 | 1.19 | 2020-03-02T02:03:38Z |
| Mouser | 595-SN74F161ADR | 4,453 | 4.48 | 3.69 | 2.38 | 1.90 | 1.61 | 2020-02-28T22:21:34Z |
| Verical | SN74F161ADR | 2,500 | - | - | - | - | 1.60 | 2020-03-01T18:03:00Z |
| Verical | SN74F161ADR | 2,179 | - | - | 4.07 | 4.07 | 4.07 | 2020-03-01T18:03:00Z |
| Arrow Electronics | SN74F161ADR | 2,179 | 2.00 | 1.93 | 1.67 | 1.55 | 1.55 | 2020-03-01T16:42:21Z |
| Avnet | SN74F161ADR | - | - | - | - | - | 1.63 | 2020-02-29T04:03:43Z |
| Avnet Europe | SN74F161ADR | - | - | - | - | - | 2.65 | 2020-03-02T07:43:45Z |
| Voyager Components | SN74F161ADR-TEXAS INSTRUMENTS | 5,153 | 1.22 | 1.22 | 1.22 | 1.10 | 0.843 | 2020-03-02T03:42:36Z |
| LTL Group | 5425525 | 2,643 | - | - | - | - | - | 2020-03-02T01:51:57Z |
| Quest | SN74F161ADR | 5,213 | 4.93 | 3.70 | 2.46 | 1.54 | 1.36 | 2020-03-02T11:14:06Z |
| SPEC | SN74F161ADR | 2,202 | - | - | - | - | - | 2020-02-26T16:02:45Z |
| Bison Technologies | SN74F161ADR-135588-TEXAS INSTRUMENTS | 2,073 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T12:09:47Z |
| Classic Components | SN74F161ADR | 474 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T00:54:13Z |
| North Star Micro | SN74F161ADR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN74F161ADR | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74F161ADR due to regional differences or acquisition. SN74F161ADR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74F161ADR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the SN74F161ADR from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- SN74F161ADR Texas Instruments | Integrated ... - Digikey
- Order today, ships today. SN74F161ADR – Counter IC Binary Counter Element Bit Positive Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- SN74F161ADR Texas Instruments | Mouser
- SN74F161ADR Texas Instruments Counter ICs 4bit Synch Binary datasheet, inventory, & pricing.
- SN74F161ADR Texas Instruments | Integrated ... - DigiKey
- Order today, ships today. SN74F161ADR – Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- SN74F161ADR - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments SN74F161ADR Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74F161ADR Logic IC - Counter Binary counter 74F ...
- Type, SN74F161ADR. Mounting type, Surface-mount. Sampling rate, 100 MHz. No. of elements, 1. Max. operating temperature, +70 °C. Operating temperature ...
- Texas Instruments SN74F161ADR Price | Datasheet | Stock ...
- Find Texas Instruments SN74F161ADR at Allchips, View Texas Instruments SN74F161ADR authentic & warrantied electronic components Pricing, Datasheet, ...
- SN74F161ADR (TI) PDF技术资料下载SN74F161ADR 供应 ...
- SN74F161ADR PDF技术资料下载SN74F161ADR 供应信息SN74F161A SYNCHRONOUS 4-BIT BINARY COUNTER SDFS056B – MARCH 1987 – REVISED ...
- SN74F161ADR Texas Instruments | Mouser Ecuador
- SN74F161ADR Texas Instruments Circuitos cerrados para contadores 4bit Synch Binary hoja de datos, inventario y precios.