- Mfr. #:
- CD4026BNSR
- Description:
- Counter ICs CMOS Decade Counter/ Divider
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SO-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Counter Type: | Decade |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD4026B |
| Logic Family: | CD4000 |
| Number of Bits: | 7 bit |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 18 V |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Unit Weight: | 0.007079 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 1.5 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
We can supply Texas Instruments CD4026BNSR, use the request quote form to request CD4026BNSR pirce, Texas Instruments Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
CD4026BNSR Price & Stock
Texas Instruments CD4026BNSR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-28693-1-ND | 622 | 0.670 | 0.571 | 0.427 | 0.259 | 0.259 | 2020-02-27T14:09:25Z |
| Digi-Key | 296-28693-6-ND | 622 | 0.670 | 0.571 | 0.427 | 0.259 | 0.259 | 2020-02-27T14:09:25Z |
| Digi-Key | 296-28693-2-ND | - | - | - | - | - | 0.200 | 2020-02-27T14:09:25Z |
| Texas Instruments | CD4026BNSR | 7,577 | 0.419 | 0.419 | 0.363 | 0.153 | 0.153 | 2020-02-28T02:03:13Z |
| Mouser | 595-CD4026BNSR | 9,628 | 0.656 | 0.533 | 0.327 | 0.253 | 0.200 | 2020-02-26T23:26:38Z |
| Verical | CD4026BNSR | 10,000 | - | - | - | - | 0.199 | 2020-02-27T17:44:46Z |
| Arrow Electronics | CD4026BNSR | 44 | 0.561 | 0.474 | 0.465 | 0.465 | 0.465 | 2020-02-27T16:07:19Z |
| Avnet | CD4026BNSR | - | - | - | - | - | 0.210 | 2020-02-28T06:41:54Z |
| Avnet Europe | CD4026BNSR | - | - | - | - | - | 0.327 | 2020-02-28T08:48:10Z |
| LTL Group | 4709947 | 100 | - | - | - | - | - | 2020-02-27T02:07:08Z |
| North Star Micro | CD4026BNSR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD4026BNSR due to regional differences or acquisition. CD4026BNSR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD4026BNSR | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the CD4026BNSR from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- CD4026BNSR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD4026BNSR – Counter IC Counter, Decade Element Bit Positive Edge 16-SO from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- CD4026BNSR Texas Instruments | Mouser
- CD4026BNSR Texas Instruments Counter ICs CMOS Decade Counter/ Divider datasheet, inventory, & pricing.
- CD4026BNSR by Texas Instruments | Counter Shift Registers ...
- Buy CD4026BNSR with fast, free shipping on qualifying orders. View datasheets, stock and pricing, or find other Counter Shift Registers's.
- (10PCS) CD4026BNSR IC COUNTER/DIVIDER ... - Amazon.com
- Amazon.com: (10PCS) CD4026BNSR IC COUNTER/DIVIDER DECADE 16SOP 4026 CD4026: Industrial & Scientific.
- CD4026BNSR datasheet - ti CD4026B, CMOS Decade ...
- CD4026BNSR ti CD4026B, CMOS Decade Counter/divider With Decoded 7-Segment Display Outputs And Display Enable Data sheet acquired from Harris ...
- CD4026BNSR Texas Instruments - Counters - Distributors ...
- Find the best pricing for Texas Instruments CD4026BNSR by comparing bulk discounts from 5 distributors. Octopart is the world's source for CD4026BNSR ...
- CD4026BNSR - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments CD4026BNSR Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD4026BNSR from Texas Instruments - Electronics Datasheets
- Distributor, SKU, Stock, Cost. Digi-Key, 296-28693-1-ND, 533, $0.46, Buy. Texas Instruments, CD4026BNSR, 7560, $0.30, Buy. Mouser Electronics, 595- ...
- (5PCS) CD4026BNSR IC COUNTER/DIVIDER DECE 16SOP ...
- CD4026BNSR. Number of Bits per Element: 5, Package: 16-SO. Reset: Asynchronous, Description: IC COUNTER/DIVIDER DECADE 16SOP. Timing ...