- Mfr. #:
- CD4029BM96
- Description:
- Counter ICs CMOS Presettable Up/Down Counter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up/Down |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD4029B |
| Logic Family: | CD4000 |
| Counter Type: | Binary, Decade |
| Counting Method: | Asynchronous |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 18 V |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 1.5 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of CD4029BM96 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
CD4029BM96 Price & Stock
Texas Instruments CD4029BM96 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-38054-1-ND | 89 | 3.38 | 2.88 | 2.15 | 1.31 | 1.31 | 2019-12-10T13:56:00Z |
| Digi-Key | 296-38054-6-ND | 89 | 3.38 | 2.88 | 2.15 | 1.31 | 1.31 | 2019-12-10T13:56:00Z |
| Digi-Key | 296-38054-2-ND | - | - | - | - | - | 1.08 | 2019-12-10T13:56:00Z |
| Rochester Electronics | CD4029BM96 | 18,000 | 1.27 | 1.27 | 1.13 | 1.06 | 1.06 | 2019-12-10T10:05:42Z |
| Texas Instruments | CD4029BM96 | 9,994 | 2.67 | 2.32 | 1.83 | 0.845 | 0.845 | 2019-12-11T02:03:31Z |
| Mouser | 595-CD4029BM96 | 10,932 | 3.24 | 2.67 | 1.65 | 1.27 | 1.01 | 2019-12-10T03:01:27Z |
| Verical | CD4029BM96 | 5,000 | - | - | - | - | 1.02 | 2019-12-10T17:56:23Z |
| Avnet | CD4029BM96 | - | - | - | - | - | 1.02 | 2019-12-07T01:49:54Z |
| Avnet Europe | CD4029BM96 | - | - | - | - | - | 1.31 | 2019-12-10T07:58:32Z |
| LTL Group | 4709984 | 5,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-11T02:07:10Z |
| Sierra IC | CD4029BM96 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | CD4029BM96 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD4029BM96 due to regional differences or acquisition. CD4029BM96 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD4029BM96 Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD4029BM96 – Counter IC Binary Counter, Decade 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and ...
- CD4029BM96 | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the CD4029BM96 from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- CD4029BM96 Texas Instruments | Mouser
- CD4029BM96 Texas Instruments Counter ICs CMOS Presettable Up/Down Counter datasheet, inventory, & pricing.
- Rochester Electronics (en-US) : Part CD4029BM96
- Part Number, CD4029BM96. Description, CD4029B CMOS Presettable Up/Down Counter. RoHS, YES. Lifecycle Status, Active. Part Type, Counters. Product ...
- CD4029BM96 datasheet - ti CD4029B, CMOS Presettable Up ...
- CD4029BM96 ti CD4029B, CMOS Presettable Up/down Counter Data sheet acquired from Harris Semiconductor SCHS034C - Revised October 2003.
- CD4029BM96 - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments CD4029BM96 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD4029BE, CD4029BNSR, CD4029BM96, 8101602EA ...
- Level-1-235C-UNLIM. CD4029BM96. ACTIVE. SOIC. D. 16. 2500. Pb-Free. (RoHS). CU NIPDAU. Level-2-260C-1 YEAR/. Level-1-235C-UNLIM. CD4029BMT.
- CD4029BM96 by Texas Instruments Counters & Shift ...
- Buy Texas Instruments CD4029BM96 in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Counters ...
- Logic | Integrated Circuits (ICs) | CD4029BM96 - Part-Stock.com
- Logic - Counters, Dividers, Integrated Circuits (ICs) parts online at part-stock.com. Search, price, stock, buy online with same-day shipping and expert advice.