- Mfr. #:
- CD4029BEE4
- Description:
- Counter ICs Preset UpDn Binary
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up/Down |
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | PDIP-16 |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD4029B |
| Logic Family: | CD4000 |
| Counter Type: | Binary, Decade |
| Counting Method: | Asynchronous |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 18 V |
| Factory Pack Quantity: | 25 |
| Unit Weight: | 0.033570 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 1.5 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of CD4029BEE4 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
CD4029BEE4 Price & Stock
Texas Instruments CD4029BEE4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Classic Components | CD4029BEE4 | 1,367 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T23:53:28Z |
| Abacus Technologies | CD4029BEE4 | 2,032 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | CD4029BEE4 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | CD4029BEE4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD4029BEE4 due to regional differences or acquisition. CD4029BEE4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD4029BEE4 Texas Instruments | Mouser
- CD4029BEE4 Texas Instruments Counter ICs Preset UpDn Binary datasheet, inventory, & pricing.
- CD4029BEE4 Datasheet & Equivalents - Texas Instruments ...
- CD4029BEE4 from Texas Instruments High-Performance Analog. Find the PDF Datasheet, Specifications and Distributor Information.
- CD4029BEE4 Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- CMOS PRESETTABLE UP/DOWN COUNTER, CD4029BEE4 datasheet, CD4029BEE4 circuit, CD4029BEE4 data sheet : TI, alldatasheet, datasheet, Datasheet ...
- CD4029BEE4 - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments CD4029BEE4 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD4029B TYPES datasheet (Rev. C) - Texas Instruments
- Oct 16, 2020 — The CD4029B-series types are supplied in. 16-lead hermetic dual-in-line ceramic packages (F3A suffix), 16-lead dual-in-line plastic packages ...
- CD4029BEE4 Datasheet pdf - CMOS Presettable Up/Down ...
- CD4029BEE4 datasheet, CD4029BEE4 pdf, CD4029BEE4 data sheet, datasheet, data sheet, pdf, Texas Instruments, CMOS Presettable Up/Down Counter ...
- CD4029BEE4 Texas Instruments - Counters - Distributors ...
- Find the best pricing for Texas Instruments CD4029BEE4 by comparing bulk discounts from 1 distributors. Octopart is the world's source for CD4029BEE4 ...
- CD4029BE | Texas Instruments CD4029BEE4 4-stage Binary ...
- Buy Texas Instruments CD4029BEE4 4-stage Binary/Decade Counter, Up/Down Counter, 3 → 18 V, 16-Pin PDIP CD4029BE or other Counter ICs online from ...
- Texas Instruments CD4029BEE4 4-stage Binary/Decade ...
- 121-9245, Texas Instruments, Texas Instruments CD4029BEE4 4-stage Binary/Decade Counter, Up/Down Counter, Bi-Directional, 16-Pin PDIP, Maximum ...
- Texas Instruments CD4029BEE4 4-stage Binary/Decade ...
- 709-2031, Texas Instruments, Texas Instruments CD4029BEE4 4-stage Binary/Decade Counter, Up/Down ...