- Mfr. #:
- CD74HC4017EE4
- Description:
- Counter ICs Decade Cntr/Div w/10 Decoded Output
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | PDIP-16 |
| Counter Type: | Decade |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD74HC4017 |
| Counting Method: | Asynchronous |
| Logic Family: | 74HC |
| Factory Pack Quantity: | 25 |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 6 V |
| Number of Bits: | 10 bit |
| Unit Weight: | 0.033570 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
CD74HC4017EE4 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
CD74HC4017EE4 Price & Stock
Texas Instruments CD74HC4017EE4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Avnet | CD74HC4017EE4 | - | - | - | - | - | 5.68 | 2019-12-07T01:49:54Z |
| RS Components | 7093062 | 100 | - | 4.34 | 4.10 | 3.94 | 3.94 | 2019-12-07T19:55:17Z |
| RS Components | 1450731 | - | - | - | 2.56 | 2.56 | 2.56 | 2019-12-07T19:55:17Z |
| Quest | CD74HC4017EE4 | 88 | - | - | - | - | - | 2019-12-07T11:21:35Z |
| Abacus Technologies | CD74HC4017EE4 | 1,016 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | CD74HC4017EE4 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | CD74HC4017EE4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD74HC4017EE4 due to regional differences or acquisition. CD74HC4017EE4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD74HC4017EE4 Texas Instruments | Mouser
- CD74HC4017EE4 Texas Instruments Counter ICs Decade Cntr/Div w/10 Decoded Output datasheet, inventory, & pricing.
- CD74HC4017E | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Same as: CD74HC4017EE4 This part number is identical to the part number listed above. You can only order quantities of the part number listed above.
- CD74HC4017 data sheet, product information and support | TI ...
- Part #, Status, Pkg | Pins. Temp (°C), Pkg Qty | Carrier. CD74HC4017E, ACTIVE, PDIP(N) | 16. -55 to 125, 25 | TUBE. CD74HC4017EE4, ACTIVE, PDIP(N) | 16.
- CD74HC4017EE4 Texas Instruments - Counters - Distributors ...
- Find the best pricing for Texas Instruments CD74HC4017EE4 by comparing bulk discounts from 2 distributors. Octopart is the world's source for ...
- CD74HC4017EE4 - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments CD74HC4017EE4 Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- CD74HC4017EE4 Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- High-Speed CMOS Logic Decade Counter/Divider with 10 Decoded Outputs, CD74HC4017EE4 datasheet, CD74HC4017EE4 circuit, CD74HC4017EE4 data ...
- CD74HC4017E | Texas Instruments CD74HC4017EE4 5 ...
- Buy Texas Instruments CD74HC4017EE4 5-stage Decade Counter, Up Counter, 2 → 6 V, 16-Pin PDIP CD74HC4017E or other Counter ICs online from RS for ...
- CD74HC4017 - Electronic Specifier
- Newark. CD74HC4017EE4. $0.58. Buy. AVNET Express. CD74HC4017EE4. $0.22. Buy. RS Components. CD74HC4017EE4. $8.16. Buy. Verical Marketplace.
- CD74HC4017EE4 - IC Chips,Purchase CD74HC4017EE4 ...
- CD74HC4017EE4. 74HC4000 Series, Texas Instruments Standard logic ICs using CMOS technology to achieve operating speeds similar to LSTTL with the low ...
- Texas Instruments CD74HC4017EE4 5-stage Decade ...
- 145-0731, Texas Instruments, Texas Instruments CD74HC4017EE4 5-stage Decade Counter, Up Counter ...