- Mfr. #:
- CD4040BM
- Description:
- Counter ICs CMOS 12-St Ripple- Carry Bin
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Packaging: | Tube |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD4040B |
| Logic Family: | CD4000 |
| Counter Type: | Binary |
| Factory Pack Quantity: | 40 |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 18 V |
| Number of Bits: | 12 bit |
| Unit Weight: | 0.004998 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 1.5 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Request a quote CD4040BM at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of CD4040BM In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
CD4040BM Price & Stock
Texas Instruments CD4040BM pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-32882-5-ND | 127 | 3.74 | 3.18 | 2.37 | 1.44 | 1.23 | 2020-04-30T13:02:54Z |
| Rochester Electronics | CD4040BM | 1,669 | 1.13 | 1.13 | 1.13 | 1.06 | 1.06 | 2020-04-30T09:04:41Z |
| Texas Instruments | CD4040BM | 2,801 | 2.40 | 2.40 | 1.62 | 0.847 | 0.847 | 2020-05-01T02:03:14Z |
| Mouser | 595-CD4040BM | 4,332 | 3.67 | 2.97 | 2.37 | 1.44 | 1.44 | 2020-04-29T21:04:59Z |
| element14 APAC | 1741253 | 463 | 3.85 | 3.05 | 1.93 | 1.48 | 1.27 | 2020-05-01T02:25:45Z |
| Avnet | CD4040BM | - | - | - | - | - | 1.17 | 2020-04-25T01:29:48Z |
| Farnell | 1741253 | - | - | 2.70 | 2.70 | 2.70 | 2.70 | 2020-05-01T01:47:21Z |
| Avnet Europe | CD4040BM | - | - | - | 1.97 | 1.47 | 1.47 | 2020-04-30T07:26:03Z |
| Chip One Stop Japan | C1S746200979286 | 68 | 3.81 | 3.20 | 2.88 | 2.88 | 2.88 | 2020-04-30T11:42:52Z |
| LTL Group | 4710053 | 1,240 | - | - | - | - | - | 2020-04-30T06:23:24Z |
| TME | CD4040BM | 225 | - | 2.16 | 1.86 | 1.55 | 1.55 | 2020-04-30T09:38:25Z |
| Classic Components | CD4040BM | 770 | - | - | - | - | - | 2020-04-17T15:46:26Z |
| Abacus Technologies | CD4040BM | 646 | - | - | - | - | - | 2020-04-30T19:09:09Z |
| Sierra IC | CD4040BM | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | CD4040BM | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD4040BM due to regional differences or acquisition. CD4040BM may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD4040BM | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the CD4040BM from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- CD4040BM Texas Instruments | Mouser
- CD4040BM Texas Instruments Counter ICs CMOS 12-St Ripple- Carry Bin datasheet, inventory, & pricing.
- Search results for: CD4040BM Texas Instruments Counter ICs ...
- Texas Instruments CD4040BM Counter ICs are available at Mouser Electronics. Mouser offers inventory, pricing, & datasheets for Texas Instruments CD4040BM ...
- CD4040BM Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD4040BM – Counter IC Binary Counter Element Bit Negative Edge 16-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- CD4040BM by Texas Instruments | Counter Shift Registers ...
- Texas Instruments CD4040BM Counter Shift Registers. Counter/Divider Single 12-Bit Binary UP 16-Pin SOIC Tube Video Transcript ...
- CD4040BM Texas Instruments - Counters - Distributors, Price ...
- Find the best pricing for Texas Instruments CD4040BM by comparing bulk discounts from 9 distributors. Octopart is the world's source for CD4040BM availability, ...
- CD4040BM Counters Datasheet pdf - Binary Counters ...
- National Semiconductor CD4040BM | Counters. CD4020BM BC 14-Stage Ripple Carry Binary Counters CD4040BM BC 12-Stage Ripple Carry Binary Counters ...
- CD4040BM Datasheet | National Semiconductor ...
- CD4040BM Binary Counters datasheet pdf provided by Datasheetspdf.com Datasheet pdf Search for CD4040BM.
- CD4040BM - Texas Instruments - Datasheet, Prices & Inventory ...
- Texas Instruments CD4040BM Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments CD4040BM.
- CD4040BM datasheet - CD4049UBM - Hex Inverting/non ...
- CD4040BM CD4049UBM - Hex Inverting/non-inverting Buffer Life-time Buy , Package: Cerdip, Pin Nb=16 . These hex buffers are monolithic complementary ...