- Mfr. #:
- SN74AS869DW
- Description:
- Counter ICs Synch 8-Bit Up/Down Counter
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up/Down |
| Packaging: | Tube |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | SOIC-24 |
| Series: | SN74AS869 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Logic Family: | AS |
| Number of Bits: | 8 bit |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Factory Pack Quantity: | 25 |
| Output Current: | 20 mA/- 2 mA |
| Unit Weight: | 0.022025 oz |
| Operating Temperature Range: | 0 C to + 70 C |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
Part No. SN74AS869DW is now available at OMO. Request a quote of SN74AS869DW please use the request quote or email us a RFQ.
SN74AS869DW Price & Stock
Texas Instruments SN74AS869DW pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | SN74AS869DW | 6,896 | 52.61 | 52.61 | 46.88 | 42.75 | 42.75 | 2020-01-11T10:01:44Z |
| Mouser | 595-SN74AS869DW | 5 | 78.88 | 71.29 | 59.02 | 44.75 | 43.09 | 2020-01-09T08:57:47Z |
| Digi-Key | SN74AS869DW-ND | - | - | - | 66.59 | 66.59 | 66.59 | 2020-01-12T13:59:40Z |
| Verical | SN74AS869DW | 1,575 | - | - | - | 44.33 | 44.33 | 2020-01-12T18:04:48Z |
| Avnet | SN74AS869DW | - | - | - | 48.44 | 41.88 | 41.88 | 2020-01-11T02:16:35Z |
| Avnet Europe | SN74AS869DW | - | - | - | 54.55 | 48.35 | 48.35 | 2020-01-13T07:27:24Z |
| LTL Group | 5423410 | 107 | - | - | - | - | - | 2020-01-10T00:54:14Z |
| Quest | SN74AS869DW | 13 | 51.69 | 25.84 | 25.84 | 25.84 | 25.84 | 2020-01-11T11:27:51Z |
| ChipNet | SN74AS869DW | 58 | - | - | 31.00 | 27.35 | 27.35 | 2020-01-07T17:55:22Z |
| Resion | SN74AS869DW | 9 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| Nexxon | SN74AS869DW | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | SN74AS869DW | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | SN74AS869DW | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | SN74AS869DW | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74AS869DW due to regional differences or acquisition. SN74AS869DW may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- SN74AS869DW Texas Instruments | Mouser
- SN74AS869DW Texas Instruments Counter ICs Synch 8-Bit Up/Down Counter datasheet, inventory, & pricing.
- SN74AS869DW Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. SN74AS869DW – Counter IC Binary Counter 1 Element 8 Bit Positive Edge 24-SOIC from Texas Instruments. Pricing and Availability ...
- SN74AS869DW by Texas Instruments Counters & Shift Registers ...
- Buy Texas Instruments SN74AS869DW in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Counters ...
- SN74AS869DW (New 3 Pieces) Texas INSTRU - IC ... - Amazon.com
- Buy SN74AS869DW (New 3 Pieces) Texas INSTRU - IC - Surface Mount SOIC-24 SOIC: Communication Integrated Circuits - Amazon.com ✓ FREE DELIVERY ...
- SN74AS869DW datasheet - ti SN74AS869, Synchronous 8-Bit ...
- SN74AS869DW ti SN74AS869, Synchronous 8-Bit Up/down Counters . Fully Programmable With Synchronous Counting and Loading SN74ALS867A and ...
- SN74AS869DW - Texas Instruments - Datasheet, Prices ...
- Texas Instruments SN74AS869DW Inventory, Pricing, Datasheets from Authorized Distributors at TrustedParts.com. Instant results for Texas Instruments ...
- SN74AS869DW IC COUNTER 8BIT SYNC U/D 24-SOIC ...
- SN74AS869DW IC COUNTER 8BIT SYNC U/D 24-SOIC Texas Instruments datasheet pdf data sheet FREE from datasheetz.com Datasheet (data sheet) search ...
- SN74AS869DW footprint & symbol by Texas Instruments | SnapEDA
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the SN74AS869DW by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, ...
- SN74AS869DW Texas Instruments - Counters - Distributors, Price ...
- Find the best pricing for Texas Instruments SN74AS869DW by comparing bulk discounts from 6 distributors. Octopart is the world's source for SN74AS869DW ...
- SN74AS869DW - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- UTSOURCE provides SN74AS869DW with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide SN74AS869DW ...