- Mfr. #:
- CD4516BEE4
- Description:
- Counter ICs Binary Up/Down
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up/Down |
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Brand: | Texas Instruments |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Counting Method: | Synchronous |
| Package / Case: | PDIP-16 |
| Product Category: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD4516B |
| Logic Family: | CD4000 |
| Counter Type: | Binary |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 18 V |
| Factory Pack Quantity: | 25 |
| Unit Weight: | 0.033570 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 1.5 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
CD4516BEE4 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
CD4516BEE4 Price & Stock
Texas Instruments CD4516BEE4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Avnet | CD4516BEE4 | - | - | - | - | - | 1.18 | 2019-12-21T03:35:55Z |
| RS Components | 1450003 | - | 2.06 | 2.06 | 2.06 | 2.06 | 2.06 | 2019-12-24T00:12:59Z |
| RS Components | 7092122 | - | - | 3.53 | 2.92 | 2.86 | 2.86 | 2019-12-24T00:12:59Z |
| Sierra IC | CD4516BEE4 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | CD4516BEE4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD4516BEE4 due to regional differences or acquisition. CD4516BEE4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD4516BEE4 Texas Instruments | Mouser
- CD4516BEE4 Texas Instruments Counter ICs Binary Up/Down datasheet, inventory, & pricing.
- CD4516BEE4 Texas Instruments | Mouser Europe
- CD4516BEE4 Texas Instruments Counter ICs Binary Up/Down datasheet, inventory & pricing.
- CD4516BE | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- CMOS Presettable Binary Up/Down Counter. Same as: CD4516BEE4 ...
- CD4510B, CD4516B TYPES datasheet (Rev. B) - Texas ...
- Oct 16, 2020 — CD4516BEE4. ACTIVE. PDIP. N. 16. 25. Green (RoHS. & no Sb/Br). NIPDAU. N / A for Pkg Type. -55 to 125. CD4516BE. CD4516BF. ACTIVE.
- CD4516BEE4 footprint & symbol by Texas Instruments | SnapEDA
- Download schematic symbols, PCB footprints, 3D Models, pinout & datasheet for the CD4516BEE4 by Texas Instruments. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, ...
- CD4516BEE4 Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- Cmos Presettable Up/Down Counters, CD4516BEE4 datasheet, CD4516BEE4 circuit, CD4516BEE4 data sheet : TI1, alldatasheet, datasheet, Datasheet search ...
- CD4516BEE4 Texas Instruments | Texas Instruments ...
- 145-0003, Texas Instruments, Texas Instruments CD4516BEE4 4-stage Binary Counter, Up/Down Counter, Bi ...
- Texas Instruments CD4516BEE4 4-stage Binary Counter, Up ...
- 709-2122, Texas Instruments, Texas Instruments CD4516BEE4 4-stage Binary Counter, Up/Down Counter, Bi ...
- CD4516BE | Texas Instruments CD4516BEE4 4-stage Binary ...
- Buy Texas Instruments CD4516BEE4 4-stage Binary Counter, Up/Down Counter, 3 → 18 V, 16-Pin PDIP CD4516BE or other Counter ICs online from RS for ...
- CD4516BEE4 - IC Chips,Purchase CD4516BEE4 online with ...
- UTSOURCE provides CD4516BEE4 with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide CD4516BEE4 ...