- Mfr. #:
- 74HC163DB,118
- Description:
- Counter ICs SYNC 4-BIT BINARY
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Counting Sequence: | Up |
| Package / Case: | SSOP-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Brand: | Nexperia |
| Logic Family: | HC |
| Product Type: | Counter ICs |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Counter Type: | Binary |
| Part # Aliases: | 74HC163DB-T |
| Length: | 6.4 mm |
| Width: | 5.4 mm |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Height: | 1.8 mm |
| Unit Weight: | 0.004586 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Request a quote 74HC163DB,118 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of 74HC163DB,118 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
74HC163DB,118 Price & Stock
Nexperia 74HC163DB,118 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | 74HC163DB,118 | 3,980 | 2.52 | 2.52 | 2.24 | 2.03 | 2.03 | 2019-12-24T09:54:41Z |
| Chip One Stop Japan | C1S537100222167 | 26 | - | 1.74 | 1.74 | 1.74 | 1.74 | 2019-12-24T12:13:44Z |
| Digi-Key | 74HC163DB,118-ND | - | - | - | - | - | 2.25 | 2019-12-24T14:00:29Z |
| Avnet | 74HC163DB118 | - | - | - | - | - | - | 2019-12-24T03:33:56Z |
| Avnet | 74HC163DB,118 | - | - | - | - | - | 2.07 | 2019-12-24T03:33:56Z |
| Avnet Europe | 74HC163DB,118 | - | - | - | - | - | - | 2019-12-24T08:04:15Z |
| LTL Group | 4617398 | 1,470 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T01:29:13Z |
| North Star Micro | 74HC163DB,118 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | 74HC163DB,118 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for 74HC163DB,118 due to regional differences or acquisition. 74HC163DB,118 may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- 74HC163DB,118 Nexperia USA Inc. | Integrated Circuits ... - Digikey
- Order today, ships today. 74HC163DB,118 – Counter IC Binary Counter 1 Element 4 Bit Positive Edge 16-SSOP from Nexperia USA Inc.. Pricing and Availability ...
- 74HC163DB,118 Nexperia USA Inc. | Integrated ... - Digikey
- Order today, ships today. 74HC163DB,118 – Counter IC Element Bit from Nexperia USA Inc.. Pricing and Availability on millions of electronic components from ...
- 74HC163DB,118 Nexperia | Mouser Croatia
- 74HC163DB,118 Nexperia Counter ICs SYNC 4-BIT BINARY datasheet, inventory & pricing.
- 74HC163DB,118 by Q-ICKEY - Q-ICKey-Qualified Electronic ...
- 74HC163DB,118 is New Original Stock at Q-ICKEY.View 74HC163DB,118 Price & PDF Datasheet. RFQ 74HC163DB,118 Online.Q-ICKEY largest inventory of ...
- 74HC163DB - Presettable synchronous 4-bit binary counter ...
- 74HC163DB - The 74HC163; 74HCT163 is a synchronous presettable binary counter with an internal look-head carry. Synchronous operation is provided by ...
- 74HC163DB,118 - Nexperia - Logic - Counters, Dividers ...
- 74HC163DB,118 for shipping now. ACTIVE-COMPONENT have the best price and delivery term for 74HC163DB,118 Integrated Circuits (ICs). Nexperia ...
- 74HC163DB,118 - Logic - Counters, Dividers,Purchase ...
- UTSOURCE provides 74HC163DB,118 with lower prices and higher quality through multiple electronic component sellers, and we also provide 74HC163DB ...
- 74HC163DB,118 Rochester Electronics - Logic ICs - Distributors ...
- Find the best pricing for Rochester Electronics 74HC163DB,118 by comparing bulk discounts from 1 distributors. Octopart is the world's source for 74HC163DB ...
- 74HC163DB,118 footprint & symbol by NXP Semiconductors ...
- Download schematic symbols, PCB footprints, pinout & datasheets for the 74HC163DB,118 by NXP Semiconductors. Exports to OrCAD, Allegro, Altium, PADS, ...
- 74HC163DB,118, Counter Single 4-Bit Sync Binary ... - Amazon.com
- Amazon.com: 74HC163DB,118, Counter Single 4-Bit Sync Binary UP 16-Pin SSOP T/R (5 Items): Industrial & Scientific.