- Mfr. #:
- CD4522BE
- Description:
- Counter ICs Prog BCD Divide-by-N
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | PDIP-16 |
| Counting Sequence: | Down |
| Subcategory: | Counter ICs |
| Product Category: | Counter ICs |
| Product Type: | Counter ICs |
| Function: | Counter |
| Series: | CD4522B |
| Logic Family: | CD4000 |
| Number of Bits: | 4 bit |
| Operating Supply Voltage: | 3 V to 18 V |
| Factory Pack Quantity: | 25 |
| Unit Weight: | 0.033570 oz |
| Operating Temperature Range: | - 55 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Output Current: | +/- 1.5 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of CD4522BE at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
CD4522BE Price & Stock
Texas Instruments CD4522BE pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-3531-5-ND | 1,550 | 4.93 | 4.23 | 3.16 | 1.92 | 1.63 | 2019-12-09T13:47:02Z |
| Avnet | CD4522BE | 396 | - | - | - | - | 1.53 | 2019-12-07T01:49:54Z |
| Rochester Electronics | CD4522BE | 36,219 | 1.80 | 1.80 | 1.64 | 1.49 | 1.49 | 2019-12-10T10:05:42Z |
| Texas Instruments | CD4522BE | 10,500 | 4.07 | 3.60 | 2.74 | 1.25 | 1.25 | 2019-12-10T02:03:06Z |
| Mouser | 595-CD4522BE | 1,303 | 4.93 | 4.07 | 2.48 | 1.92 | 1.53 | 2019-12-06T21:13:53Z |
| Verical | CD4522BE | 10,000 | - | - | - | 1.48 | 1.48 | 2019-12-09T17:58:33Z |
| element14 APAC | 1607656 | - | 4.50 | 4.50 | 2.15 | 1.90 | 1.52 | 2019-12-10T02:29:42Z |
| Newark | 68K1100 | - | - | - | - | - | 1.47 | 2019-12-10T03:15:45Z |
| Farnell | 1607656 | - | 4.59 | 4.59 | 2.19 | 1.93 | 1.54 | 2019-12-09T15:12:07Z |
| Avnet Europe | CD4522BE | 1,375 | - | - | 2.46 | 2.00 | 2.00 | 2019-12-10T07:58:32Z |
| OMO Electronics | 90768 | 976 | - | - | 4.54 | 3.15 | 3.15 | 2019-12-10T11:10:31Z |
| LCSC | C169823 | 73 | 5.63 | 4.19 | 3.65 | 3.49 | 3.49 | 2019-11-19T23:40:06Z |
| LTL Group | 4710767 | 1,400 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T09:29:21Z |
| Quest | CD4522BE | 39 | 31.22 | 22.90 | 20.82 | 20.82 | 20.82 | 2019-12-10T11:26:36Z |
| Resion | CD4522BE | 750 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| Component Electronics | CD4522BE | 75 | 3.91 | 3.91 | 3.91 | 3.91 | 3.91 | 2019-11-26T21:24:43Z |
| Classic Components | CD4522BE | 38 | - | - | - | - | - | 2019-12-09T21:12:32Z |
| GreenTree Electronics | CD4522BE | 24,488 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| TME | CD4522BE | - | - | 2.65 | 2.65 | 2.65 | 2.65 | 2019-12-10T10:52:38Z |
| Dana Microsystems | CD4522BE | 708 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Abacus Technologies | CD4522BE | - | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | CD4522BE | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | CD4522BE | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CD4522BE due to regional differences or acquisition. CD4522BE may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CD4522B TYPES datasheet (Rev. C) - Texas Instruments
- Feb 6, 2020 — CD4522BE. ACTIVE. PDIP. N. 16. 25. Green (RoHS. & no Sb/Br). NIPDAU. N / A for Pkg Type. -55 to 125. CD4522BE. CD4522BM. ACTIVE.
- CD4522BE | Buy TI parts | TI.com - Texas Instruments
- Buy the CD4522BE from TI - View pricing, inventory & data sheet | TI.com.
- CD4522BE Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs ...
- Order today, ships today. CD4522BE – Counter IC Divide-by-N Element Bit Positive, Negative 16-PDIP from Texas Instruments. Pricing and Availability on ...
- CD4522BE Texas Instruments | Mouser
- CD4522BE Texas Instruments Counter ICs Prog BCD Divide-by-N datasheet, inventory, & pricing.
- CD4522BE by Texas Instruments Counters & Shift Registers | Avnet
- Buy Texas Instruments CD4522BE in Avnet Americas. View Substitutes & Alternatives along with datasheets, stock, pricing and search for other Counters & Shift ...
- CD4522BE TEXAS INSTRUMENTS - IC: digital | BCD,divide ...
- TEXAS INSTRUMENTS CD4522BE | IC: digital; BCD,divide by N,counter; CMOS; THT; DIP16 - This product is available in Transfer Multisort Elektronik.
- CD4522BE datasheet - ti CD4522B, CMOS Programmable ...
- CD4522BE ti CD4522B, CMOS Programmable BCD Divide-by-n Counter Data sheet acquired from Harris Semiconductor SCHS079C - Revised October 2003.
- CD4522BE Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- CMOS Programmable BCD Divide-by-N Counter, CD4522BE datasheet, CD4522BE circuit, CD4522BE data sheet : TI1, alldatasheet, datasheet, Datasheet ...
- CD4522BE - TEXAS INSTRUMENTS - BCD Counter, 4 MHz, 3 ...
- Buy TEXAS INSTRUMENTS CD4522BE online at Newark element14. Buy your CD4522BE from an authorized TEXAS INSTRUMENTS distributor.
- CD4522BE Datasheet & Equivalents - Texas Instruments High ...
- CD4522BE from Texas Instruments High-Performance Analog. Find the PDF Datasheet, Specifications and Distributor Information.